Filharmonia Krakowska – Ludwig van Beethoven

Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, 3 września 2022 otworzyła nowy sezon w Cavatina Hall z wybitnym repertuarem epoki romantyzmu. W programie Filharmonii Krakowskiej znalazł się m.in. Beethoven i Mendelssohn – kompozycje najważniejszych twórców wszechczasów w wykonaniu Krakowskiej Filharmonii.

W programie koncertu znalazł się repertuar utworów:

– Ludwig van Beethoven Uwertura „Egmont” op. 84
– Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 solo Jakub Jakowicz oraz
– Felix Mendelssohn III Symfonia a-moll „Szkocką”, op. 56

fot. Bartłomiej Sidorczuk

Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie rozpoczęła swą działalność w lutym 1945 roku, jako pierwsza polska orkiestra symfoniczna po zakończeniu II wojny światowej. Dyrektorem Artystycznym Filharmonii był w latach 1988-90 Krzysztof Penderecki. Od 1993 piastował stanowisko honorowego Dyrektora Artystycznego.
Obecnie rolę dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej pełni Alexander Humala. Absolwent dyrygentury chóralnej w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygentury symfonicznej w Konserwatorium w Rotterdamie, laureat wielu konkursów.

Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie od wielu lat uzyskuje wyrazy uznania publiczności, recenzentów i współpracujących z nim dyrygentów, a zagraniczne tournée zapewniły mu opinię „ambasadora kultury polskiej”.

Chór Filharmonii uczestniczył w wielu uroczystościach o randze międzynarodowej, takich jak koncert w Watykanie w 10. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, w Berlinie w 1990 roku z okazji zjednoczenia Niemiec, czy w 1995 roku w Oświęcimiu podczas obchodów 50. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Dyrygent Orkiestry

Alexander Humala – dyrygent, dyrektor artystyczny. Wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich nauczycieli, jak Collin Metters, Jurij Simonow, Jorma Panula. W 2010 roku otrzymał prestiżowe stypendium Huygensa. Zadebiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Młoda Białoruś. Następnie odnotował debiut międzynarodowy z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną i został zaproszony do występów gościnnych z włoską Orchestra Giovanile della Saccisica.

W latach 2009 i 2012 w ramach programu stypendialnego „Gaude Polonia” odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2014–2016 był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach, a w latach 2013–2019 głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. Od roku 2017 do 2021 dyrygent Rosyjskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej.

Program koncertu:
– Ludwig van Beethoven Uwertura „Egmont” op. 84
– Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 solo Jakub Jakowicz
– Felix Mendelssohn III Symfonia a-moll „Szkocką”, op. 56

Zapraszamy po więcej wydarzeń dostępnych w naszym repertuarze i na Facebooku

Zobacz także