Maria Pomianowska & Mingjie Yu – Jedwabny Bursztyn

Niezwykły koncert Marii Pomianowskiej wraz z Mingjie Yu odbył się 29 września 2022 w sali kameralnej Cavatina Hall. Koncert pt. „Jedwabny Bursztyn”.
Koncert prowadzony pod nazwą
Jedwabny Bursztyn – projekt polsko-chiński.

Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych świata.

Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają. Wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też o przepływie czasu w muzyce.

Maria Pomianowska & Mingjie YU Jedwabny Bursztyn

W programie znalazły się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej. Były one utrzymane w stylistyce world music, dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych instrumencie zwanym guzheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków Fryderyka Chopina przełożonych na język chińskiej cytry guzheng.

Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych.

W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawiła dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała.
Koncert połączył zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

fot. Sandra Szuta

Skład zespołu:

Maria Pomianowska – sopranowa i altowa suka
Mingjie Yu – chińska cytra guzheng

Mingjie Yu w Cavatina-Hall

Zapraszamy po więcej wydarzeń dostępnych w naszym repertuarze i na Facebooku.

Do zobaczenia w Cavatina Hall!

Zobacz także