Niels Rønsholdt – Orkiestra Muzyki Nowej

Mistrzowski zespół i niezwykły koncert-spektakl „Country” w Cavatina Hall 4 listopada 2022.

Niels Rønsholdt oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca i z udziałem duńskiego solisty Jakoba Kullberga wykonała koncert-spektakl pt. „Country”. Autorem pokazu był duński kompozytor Niels Rønsholdt – profesor kompozycji w Aarhus.

„Country” Nielsa Rønsholdta to jedyny w swoim rodzaju koncert wiolonczelowy, w którym solista równocześnie śpiewał i grał na wiolonczeli, zarówno tradycyjnie jak i na wzór gitarzystów, trzymając ją na kolanach i szarpiąc struny palcami.

Towarzyszący soliście instrumentaliści OMN również wyszli poza tradycyjną rolę muzyków orkiestrowych. Co jakiś czas odkładali swoje instrumenty by śpiewać wspólnie z solistą – dialogując i komentując teksty pieśni. W utworze pojawił się również „wirtualny śpiewak” w postaci elektronicznie przetworzonego głosu wybitnej duńsko-amerykańskiej wokalistki Annekei. Jej specyficzny śpiew był w odpowiednich miejscach uruchamiany za pomocą klawiatury samplera.

fot. Bartłomiej Szczyrba.

Kompozytor skomponował całkowicie własną muzykę i teksty starając się wniknąć w ducha i idee tego gatunku. Nie próbował kopiować czy naśladować tego co stworzyli inni twórcy przed nim. Autentyczność muzyczna objawiła się przy użyciu tekstów i melodii z tradycji amerykańskiej muzyki ludowej.

Teksty napisane przez Nielsa Rønsholdta, inspirowane tradycyjnymi tekstami ballad country, zostały starannie zestawione w spójną całość narracyjną, tworząc z tego dzieła – składającego się z 18 części-pieśni – rodzaj swoistego spektaklu, poruszającego temat przynależności i jej różnych skutków dla jednostki.

Zapraszamy po więcej wydarzeń dostępnych w naszym repertuarze i na Facebooku.

Do zobaczenia!

Zobacz także