Niezapomniany koncert skrzypcowy Meruert Karmenovej!
Zapraszamy na finał cyklu Laureaci Konkursu Wieniawskiego w Cavatina Hall, w którym wystąpi Meruert Karmenova. Pochodzącej z Kazachstanu skrzypaczce towarzyszyć będzie ukraińska pianistka Christia Hudziy.
Meruert Karmenova – niezwykle utalentowana skrzypaczka z Kazachstanu. Jej koncerty skrzypcowe dostarczają nie tylko estetycznej przyjemności, ale także głębokich emocji i inspiracji. Swoją techniką i ekspresją artystyczną zdobyła międzynarodowe uznanie. Koncertuje na najważniejszych scenach muzycznych na świecie. Meruert Karmenova zagra 21.05.2023r. o godz. 19:00 w Cavatina Hall!

Biografia:
Meruert Karmenova rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku 5 lat, a następnie przeniosła się do Moskwy, aby uczyć się w Gnessin Special Music School u Tatiany Berkul, u której od 2012 roku kontynuowała naukę w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego.
Została laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, między innymi:
- pierwsza nagroda II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Astanie w Kazachstanie (2008),
- pierwsza nagroda VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Ludwiga van Beethovena w St. Pölten, Austria (2010),
- I nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Muzycznych w Tolyatti w Rosji (2012),
- druga nagroda II Międzynarodowego Konkursu Skrzypków im. Dawida Ojstracha w Moskwie (2007).

Program koncertu:
– Ludwig van Beethoven – Sonata nr 7 c-moll op. 30
skomponowana w latach 1801-1802 i dedykowana hrabiemu Moritzowi von Fries. To jedna z trzech sonat z Op. 30, napisanych w szczególnie produktywnym okresie twórczości Beethovena.
– Henryk Wieniawski – Polonez D-dur op. 4
skomponowany w 1848 roku. Autor zadedykował go swojemu przyjacielowi Karolowi Lipińskiemu. Styl Wieniawskiego uzyskał w tym utworze pełną dojrzałość i samodzielność, potęgę brzmienia i symfoniczność.
– Eugène Ysaÿe – Poème élégiaque
to utwór skomponowany przez belgijskiego skrzypka i kompozytora Eugène’a Ysaÿe. Jest to elegijna medytacja na skrzypce solo, napisana na cześć przyjaciela, pianisty i kompozytora Gabriela Fauré. Utwór ten to przepiękna, melancholijna i bogata w emocje kompozycja.
– Igor Frolov – Fantazja Koncertowa na motywach z opery Porgy and Bess George’a Gershwina
wykorzystano w niej wiele motywów z Porgy and Bess, włączając elementy jazzu, bluesa i muzyki ludowej. Utwór ten jest znany z dużego zróżnicowania stylów muzycznych i emocjonalnych nastrojów, które są wprowadzane w trakcie jego trwania.
Koncert jest częścią oficjalnej trasy koncertowej Laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz także
-
Folk, jazz, muzyka klasyczna i pop podczas jednego koncertu! Kliknij, aby przeczytać
Już 29 września na scenie Cavatina Hall wystąpi artystyczne trio, choć samych występujących będzie o wiele więcej. O kim mowa? Marcin Wyrostek, czyli wirtuoz akordeonu, Coloriage – tworzący wraz z nim kwartet instrumentalny oraz wykonująca do ich dźwięków piosenki Kasia Moś. Ten zestaw zapewni nam wielkie emocje. Każdy z nich ma swój styl, a wspólnie […]
więcej -
Program koncertu Janáček Philharmonic Ostrava: Siódma Beethovenowska Kliknij, aby przeczytać
Światowej sławy czeska orkiestra symfoniczna im. Leoša Janáčka z siedzibą w Ostrawie została założona w 1954 r. Znakiem rozpoznawczym tego zespołu jest niezwykle miękka i ciepła barwa instrumentów smyczkowych oraz świetnie brzmiąca sekcja instrumentów dętych blaszanych. Od września 2020 r. funkcję głównego dyrygenta formacji pełni Vassily Sinaisky. Wśród wielu przedsięwzięć artystycznych zespołu są m.in. projekty z udziałem śpiewaków operowych tej miary, co […]
więcej -
Janáček Philharmonic Ostrava: spotkania z wybitną muzyką Kliknij, aby przeczytać
Już jesienią wystąpi w Cavatina Hall orkiestra Janáček Philharmonic, czeska orkiestra z siedzibą w Ostrawie. 21 września odbędzie się pierwszy koncert z cyklu. W kolejnych tygodniach – 10 listopada oraz 14 stycznia – widzowie będą mieli okazję ich znów usłyszeć, ale w nieco innym wydaniu. Janáček Philharmonic Ostrava to zespół, który zyskał światową renomę dzięki […]
więcej