Porywający wirtuoz gitary akustycznej w Cavatina Hall

Jesse Cook – kompozytor, mistrz gitary akustycznej i drugi na świecie najlepszy gitarzysta flamenco według magazynu „Acoustic Guitar” rusza w światową trasę koncertową promującą najnowszą płytę „Libre”. Artysta odwiedzi Kanadę, Wielką Brytanię, Francję, Stany Zjednoczone oraz Polskę, gdzie w maju zagra dwa koncerty. Już 13 maja wystąpi w Cavatina Hall w Bielsku-Białej!

W trakcie ponad 25-letniej kariery pochodzący z Kanady wirtuoz gitary dał się poznać jako wybitny twórca world music, umiejętnie łączący elementy stylów new flamenco, jazzu i muzyki latynoamerykańskiej. Jesse Cook sięga po inspiracje z różnych brzmień i kultur. Kreuje wyjątkowe połączenia, które doceniają miłośnicy muzyki akustycznej na całym świecie. Znajdziemy u niego elementy flamenco, brazylijskiej samby, kolumbijskiej cumbii, kubańskiego stylu son i arabskich rytmów. Każda płyta artysty zaskakuje nową energia i świeżością kompozycji.

Cook ma na swoim koncie 11 wydawnictw studyjnych, liczne nagrody, m.in. Juno Award, Canadian Smooth Jazz Awards, Gemini Award oraz tytuł drugiego najlepszego gitarzysty flamenco zaraz po legendarnym Paco de Lucía nadany przez magazyn Acoustic Guitar. Jego utwory na Spotify zostały odtworzone ponad 55 milionów razy, a jego kanał na YouTubie może poszczycić się ponad 25 milionami wyświetleń. Artystę wyróżnia niezwykła umiejętność łączenia różnorodnych styli muzycznych. W swojej karierze otwierał koncerty takich legend bluesa i jazzu jak B.B King, Ray Charles, Diana Krall oraz koncertował z takimi zespołami jak irlandzka grupa folkowa The Chieftains czy brytyjski zespół Afro Celt Sound System.

Najnowszy krążek „Libre” wydany w 2021 powstał w czasie pandemii w domowym studiu Cooka. Zainspirowany muzyką trap słuchaną przez jego nastoletnie dzieci, postanowił wykorzystać w swojej twórczości charakterystyczne bity stworzone przy użyciu technologii z lat 80-tych, czyli automatu perkusyjnego Roland TR-808. Do współpracy zaprosił algierskiego multiinstrumentalistę Fethi Nadjema, którego możemy usłyszeć na płycie jako współautora kilku kompozycji, m.in. „mrocznego „Onward til Dawn” czy egzotycznego „Oran”, a także jako wykonawcę solówek na skrzypcach i na takich instrumentach jak gumbri i algierska mandola. Efektem jest unikatowa mieszkanka muzyki akustycznej z analogowymi bitami, która na długo pozostaje w pamięci.

Pierwszy koncert Jesse’ ego Cooka w ramach trasy „Libre” już 13 maja w Cavatina Hall.

KUP BILET

Zobacz także