Basia Trzetrzelewska

środa19:00

Sala główna

kup biletotwiera się w nowym oknie

Cena: 200 - 280 zł

Sala główna

Czas trwania: 120 min

BASIA zagra w Bielsku-Białej 25 stycznia 2023

BASIA (pełne nazwisko: Barbara Trzetrzelewska) to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych polskich wokalistek, jedna z niewielu które odniosły wielki międzynarodowy sukces. W latach 80. podbiła listy przebojów piosenkami „Half a Minute” i „Get Out of Your Lazy Bed”. Publiczność na całym świecie doceniła jej unikatowy głos w połączeniu z ciepłymi latynoskimi melodiami i jazzem.
Debiutowała w 1969 w lokalnej amatorskiej rockowej kapeli Astry, z którą wystąpiła na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. W latach 1972-1974 była członkinią najpopularniejszej żeńskiej grupy wokalnej w Polsce – Alibabki, a w 1977 śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową Perfect. W 1979 roku zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, a dwa lata później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii.Pierwszy wielki sukces odniosła z grupą Matt Bianco (album „Whose Side Are You On”, który ukazał się w 1984 roku podbił całą Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. W 1987 roku ukazał się jej pierwszy autorski album „Time and Tide”. Najpierw Basia podbiła – największy na świecie – rynek amerykański. Jej pierwszy album rozszedł się tam w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, przynosząc nawet popowy hit Top 30 na liście Billboard Hot 100 (był to tytułowy „Time and Tide”). Na całym świecie rozeszło się blisko 2 mln egz. Druga płyta „London Warsaw New York” powtórzyła ten wyczyn w roku 1990. Ten album także sprzedano w nakładzie blisko 2 mln kopii na świecie, z czego ponad 1 mln w Stanach Zjednoczonych. Oba albumy trafiły na sam szczyt zestawienia Top Contemporary Jazz Albums magazynu Billboard. Po dłuższej przerwie spowodowanej sprawami osobistymi Basia wznowiła solową karierę albumem „Its That Girl Again” 2009.Po dziewięciu latach od wydania płyty „Its That Girl Again” artystka w maju 2018 zaprezentowała swój kolejny studyjny album „Butterflies”. Nowy krążek zachwycił zarówno wiernych fanów, jak i krytyków. Sama Basia mówi, że jest to najbardziej jazzowa płyta w jej dorobku, a zawarte na niej piosenki opowiadają o miłości „do życia, do muzyki i do ludzi”.

Już zimą po pandemicznej przerwie i wielu miesiącach oczekiwania Basia wystąpi w Polsce!
Artystka planowała powrót w maju 2020 roku niestety choroba pokrzyżowała artystce i organizatorom plany…Ostatecznie artystka przyjedzie do Polski w styczniu 2023.

W ponurych i smutnych czasach wojny głos i muzyka Basi są jak balsam na skołatane nerwy.
Jej pogodne bossa novy i radość jaką niesie w swoich piosenkach pięknie wpisują się w majowe dni.
Bo w maju jest najpiękniej, pachną bzy … i będzie Basia ze swoim ostatnim projektem „Butterflies”
Na trasie towarzyszyć jej będą:Danny White – instrumenty klawiszoweGiorgio Serci – gitaraAndres Lafone – basIan Kirkham – saksofonMarc Parnell – perkusja

Zobacz także

25. Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej

Sala główna

Royal Philharmonic Orchestra & Anastasiya Petryshak, Vasily Petrenko

Sala główna

Youssou N’Dour

Sala główna

Nigel Kennedy & Band – „When I am 64”

Sala główna

Miuosh Akustycznie w Cavatina Hall

MIUOSH Akustycznie III. Przyjdź do mnie

Sala główna

Stacey Kent

Sala główna