Filharmonia Krakowska – Ludwig van Beethoven

sobota18:00

Sala główna

kup biletotwiera się w nowym oknie

Cena: 110-150 zł

Sala główna

Czas trwania: 120 min

Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otworzy nowy sezon w Cavatina Hall w wybitnym repertuarze epoki romantyzmu. W programie Beethoven i Mendelssohn – kompozycje najważniejszych twórców wszechczasów w wykonaniu krakowskiej filharmonii już 3 września 2022 r. w Sali głównej Cavatina Hall.

Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie rozpoczęła swą działalność w lutym 1945 roku, jako pierwsza polska orkiestra symfoniczna po zakończeniu II wojny światowej. Dyrektorem Artystycznym Filharmonii był w latach 1988-90 Krzysztof Penderecki, który od 1993 piastował stanowisko honorowego Dyrektora Artystycznego.
Obecnie rolę dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej pełni Alexander Humala – absolwent dyrygentury chóralnej w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygentury symfonicznej w Konserwatorium w Rotterdamie, laureat wielu konkursów.

Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie od wielu lat uzyskuje wyrazy uznania publiczności, recenzentów i współpracujących z nim dyrygentów, a zagraniczne tournée zapewniły mu opinię „ambasadora kultury polskiej”.Chór Filharmonii uczestniczył w wielu uroczystościach o randze międzynarodowej, takich jak koncert w Watykanie w 10. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, w Berlinie w 1990 roku z okazji zjednoczenia Niemiec, czy w 1995 roku w Oświęcimiu podczas obchodów 50. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Program koncertu:
Ludwig van Beethoven  Uwertura „Egmont” op. 84
Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 solo Jakub Jakowicz
Felix Mendelssohn III Symfonia a-moll „Szkocką”, op. 56

Alexander Humala –dyrygent, dyrektor artystyczny – wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich nauczycieli, jak Collin Metters, Jurij Simonow, Jorma Panula. W 2010 roku otrzymał prestiżowe stypendium Huygensa. Zadebiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Młoda Białoruś, po czym odnotował debiut międzynarodowy z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną i został zaproszony do występów gościnnych z włoską Orchestra Giovanile della Saccisica. W latach 2009 i 2012 w ramach programu stypendialnego „Gaude Polonia” odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie, 2014–2016 był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach, 2013–2019 głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. Od roku 2017 do 2021 dyrygent Rosyjskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej.

Informacje

Organizator

Fundacja Fiducia (Cavatina Hall)

Partner

Cavatina GW Sp. z o.o. – Generalny wykonawca inwestycji biurowych

Zobacz także

25. Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej

Sala główna

Royal Philharmonic Orchestra & Anastasiya Petryshak, Vasily Petrenko

Sala główna

Youssou N’Dour

Sala główna

Nigel Kennedy & Band – „When I am 64”

Sala główna

Miuosh Akustycznie w Cavatina Hall

MIUOSH Akustycznie III. Przyjdź do mnie

Sala główna

Stacey Kent

Sala główna