Laureaci Konkursu Wieniawskiego: Anna Maria Staśkiewicz Trio

piątek19:00

Sala kameralna

wyprzedane

Cena: 60-100 zł

Sala kameralna

Czas trwania: 90 min

Cavatina Hall włącza się w wielkie święto muzyki jakim jest ten najstarszy na świecie turniej skrzypków.

Koncert z udziałem Anny Marii Staśkiewicz, laureatki III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej 13. Konkursu Wieniawskiego w 2006 r., odbędzie się 10 marca w Cavatina Hall. Skrzypaczka wystąpi w trio z Marcelem Markowskim, porywającym wiolonczelistą młodego pokolenia oraz Argentyńczykiem José Gallardo, cenionym na świecie pianistą-kameralistą.

Wykonawcy:
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Marcel Markowski – wiolonczela
José Gallardo – fortepian

Jako solistka Staśkiewicz wystąpiła na estradach w wielu renomowanych salach na całym świecie m.in. Laeiszhalle w Hamburgu, Musikvereinssaal w Wiedniu, Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Grosser Konzertsaal w Hamburgu, Konzertsaal im Kulturpalast w Dreznie, Raitt Recital Hall w Malibu, Hatch Recital Hall w Nowym Jorku czy Kioi Hall w Tokio.

Marcel Markowski, w wieku 23 lat dostał się na stanowisko lidera wiolonczel do Orkiestry Sinfonia Varsovia, stając się najmłodszym muzykiem zajmującym główne stanowisko w historii tej renomowanej orkiestry. Obok roli lidera w orkiestrze, z którą często koncertuje w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, występując z renomowanymi dyrygentami i solistami, w tym Valery Gergiev, Charles Dutoit, John Axelrod, Anne-Sophie Mutter, Ivo Pogorelich, Marcel Markowski jest także członkiem Sinfonia Varsovia Quintet i gościnnym wiolonczelistą Polish Cello Quartet, z którymi występował na wielu renomowanych europejskich fesiwalach i największych salach koncertowych. Jako solista występował z Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem, Pawłem Kotlą, Fuadem Ibrahimovem, Danielem Stabrawą (koncertmistrzem, Berliner Philharmoniker), Benjaminem Ellinem i Alexandrem Sladkovskim.

Argentyńczyk José Gallardo, jest jednym z najbardziej cenionych pianistów muzyki kameralnej na świecie. Jest zapraszany na najbardziej renomowane festiwale muzyczne, takie jak Verbier Festival, Lucerna Festival, Chopin i jego Europa w Warszawie, Schleswig Holstein, Kronberg Academy Festival, Rheingau Music Festival czy Budapest Academy Festival. Koncertuje w Europie, Azji, Izraelu, Oceanii i Ameryce Południowej. Występował w takich salach jak Filharmonia Berlińska, Zurich Tonhalle, Laeiszhalle i Elbphilharmonie w Hamburgu, Teatro della Pergola we Florencji czy Wigmore Hall w Londynie.

Program:
Ludwig van Beethoven: Sonata na skrzypce i fortepian nr 9 A-dur, op. 47
Zoltán Kodály: Duet na skrzypce i wiolonczelę, op. 7
Felix Mendelssohn: Trio fortepianowe nr 1 d-moll, op. 49

Koncert rozpocznie wirtuozowska sonata Kreutzerowska Beethovena. Duet Zoltána Kodály’a, w niecodziennym składzie na skrzypce i wiolonczele wzbogaci program. Skrzypce, wiolonczela i fortepian – już w połączeniu – spotkają się w ostatnim utworze, Trio fortepianowym d-moll Felixa Mendelssohna. O tym utworze z entuzjazmem pisał Robert Schumann w słowach: „Jest to mistrzowskie trio dzisiejszych czasów, tak jak w ich czasach były te Beethovena oraz Franza Schuberta; bardzo piękna kompozycja, która po latach nadal będzie zachwycać wnuki i prawnuki.”

Zobacz także

„Sukoterapia” – Maria Pomianowska

Sala kameralna

Me And That Man

Sala główna

Raz Dwa Trzy

RAZ DWA TRZY – WAŻNE PIOSENKI

Sala główna

Lizz Wright

Sala główna

„Kadzidlanym Szlakiem” – Maria Pomianowska

Sala kameralna

Błażej Król – „W Każdym (Polskim) Mieście”

Sala główna