Laureaci Konkursu Wieniawskiego: Laureat I Nagrody z NFM Filharmonią Wrocławską

sobota18:00

Sala główna

kup biletotwiera się w nowym oknie

Cena: 140-220 zł

Sala główna

Czas trwania: 120 min

Już w październiku odbędzie się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Cavatina Hall włącza się w wielkie święto muzyki jakim jest ten najstarszy na świecie turniej skrzypków.

Wyjątkowym wydarzeniem cyklu Laureaci Konkursu Wieniawskiego w Cavatina Hall będzie koncert Laureata I Nagrody Konkursu z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Marka Wroniszewskiego. 21 października poznamy nazwisko zwycięzcy Konkursu, który otwiera drogę na najważniejsze światowe sceny dla młodych artystów.

Laureat I Nagrody wystąpi w Cavatina Hall w wyjątkowym towarzystwie. NFM Filharmonia Wrocławska należy do czołowych zespołów symfonicznych na polskiej scenie muzycznej. Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Program:

S. Moniuszko – Uwertura „Bajka”
L. Różycki Stańczyk – scherzo symfoniczne op. 1
K. Szymanowski Nokturn i Tarantella op. 28 (oprac. G. Fitelberg)
Koncert skrzypcowy (wyk. laureat 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego)

Oprócz Koncertu skrzypcowego Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Laureata Konkursu, w repertuarze znalazły się także kompozycje dwóch polskich twórców: Karola Szymanowskiego oraz Ludomira Różyckiego, których prywatnie łączyły więzy przyjaźni.
Nokturn i Tarantella op. 28 Karola Szymanowskiego to dzieło należące do lżejszego nurtu w twórczości tego kompozytora. W oryginale przeznaczone było na skrzypce i fortepian. Jest to pastisz popularnych w XIX wieku wirtuozowskich utworów będących stylizacją muzyki cygańskiej i włoskiej. Pierwsza z części dyptyku zachwyca zwrotami charakterystycznymi dla muzyki wschodu, tarantella z kolei – niezwykle efektowną żywiołowością. Pomimo licznych nawiązań stylistycznych, wspólnym mianownikiem obydwu ogniw jest nowatorski język dźwiękowy Szymanowskiego. W 1937 roku Grzegorz Fitelberg opracował kompozycję na obsadę orkiestry symfonicznej i w tej odsłonie zabrzmi ona podczas koncertu.

Scherzo symfoniczne Stańczyk Ludomira Różyckiego powstało w 1904 roku, a inspiracją do jego stworzenia był portret słynnego królewskiego błazna pędzla Jana Matejki. Dzieło odznacza się niezwykle barwną instrumentacją i wyraźnie nawiązuje do późnoromantycznej stylistyki utworów Richarda Wagnera oraz Richarda Straussa. Zajmuje ono istotne miejsce w dorobku twórczym Różyckiego, bowiem to właśnie nim zadebiutował jako kompozytor.

Koncert rozpocznie „uwertura fantastyczna” „Bajka”. To jedno z nielicznych dzieł instrumentalnych Stanisława Moniuszki a jednocześnie jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych utworów kompozytora.
NFM Filharmonia Wrocławska współpracuje z gronem uznanych artystów gościnnych, takich jak m.in. Jacek Kaspszyk, Giovanni Antonini, Lawrence Foster, Philippe Herreweghe, Jerzy Maksymiuk, Michael Schonwandt, Dima Slobodeniouk, Gilbert Varga, Mario Venzago, Piotr Anderszewski, Jonathan Biss, Ning Feng, Pablo Ferrández, Elisabeth Leonskaja, Midori, Julian Rachlin, Nikolaj Szeps-Znaider, Elina Vähälä i István Várdai. Od sezonu 2017/18 jej dyrektorem artystycznym jest wielokrotny zdobywca nagrody Grammy, Giancarlo Guerrero.

Orkiestra powstała w 1945 r. W 1994 r. obrała za patrona Witolda Lutosławskiego, a w 2015, wraz z inauguracją swojej nowej siedziby – NFM, przyjęła nazwę NFM Filharmonia Wrocławska. W sezonie, oprócz regularnych koncertów, orkiestra realizuje wiele różnorodnych przedsięwzięć artystycznych, w tym koncerty edukacyjne, plenerowe oraz sesje nagraniowe. W działaniach edukacyjnych koncentruje się nie tylko na koncertach dla dzieci i młodzieży, lecz także na współpracy z Akademią Orkiestrową i Akademią Chóralną (projektami prowadzonymi przez NFM). Dzięki współpracy z festiwalami NFM, takimi jak Jazztopad i Musica Electronica Nova, zespół występuje z czołowymi przedstawicielami sceny awangardowej i jazzowej; dotychczas byli to m.in. John Zorn, Brad Mehldau, Charles Lloyd oraz Wynton Marsalis & Jazz at Lincoln Center Orchestra.
NFM Filharmonia Wrocławska zdobyła szczególne uznanie w repertuarze symfonicznym XX i XXI w., regularnie wykonuje również kompozycje stworzone na zamówienie NFM. Częścią tej aktywności są też płyty oraz występy zespołu w prestiżowych salach w Polsce i na świecie, m.in. w Berwald Concert Hall (Sztokholm), Elbphilharmonie Hamburg, Kölner Philharmonie, Tonhalle Zürich, Concertgebouw (Amsterdam), Flagey (Bruksela), Chicago Symphony Center, Filharmonii Narodowej (Warszawa) i w nowej siedzibie NOSPR (Katowice).

W swoich nagraniach oraz podczas koncertów wyjazdowych orkiestra regularnie sięga po twórczość takich mistrzów, jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki czy Arvo Pärt. Płyta z symfoniami tego ostatniego kompozytora, nagrana przez orkiestrę pod batutą Tõnu Kaljuste (ECM), otrzymała w 2019 r. International Classical Music Award. W czerwcu 2021 r. premierę miał wydany przez wytwórnię Deutsche Grammophon album NFM Filharmonii Wrocławskiej zarejestrowany wraz z Bomsori pod dyrekcją Giancarla Guerrero.

Marek Wroniszewski jest zastępcą dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski (nagranie i współczesne światowe prawykonanie opery Antona Rubinsteina Mojżesz), Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Boreyko, Piotr Gajewski. Współpracuje także z wieloma solistami, m.in. Zakhar Bron, Vadim Repin, Piotr Pławner, Kevin Kenner, Krzysztof Meisinger, Klaudiusz Baran, Joanna Marcinkowska. Półfinalista i laureat nagród dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Współpracuje z Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Świętokrzyską, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także

„Sukoterapia” – Maria Pomianowska

Sala kameralna

Me And That Man

Sala główna

Raz Dwa Trzy

RAZ DWA TRZY – WAŻNE PIOSENKI

Sala główna

Lizz Wright

Sala główna

„Kadzidlanym Szlakiem” – Maria Pomianowska

Sala kameralna

Błażej Król – „W Każdym (Polskim) Mieście”

Sala główna