Nie tylko Chopin: Alexander Gadjiev

sobota19:00

Sala główna

Sala główna

Dodatkowe informacje:

Wydarzenie minione

Organizator:
Fundacja Fiducia (Cavatina Hall)

Kolejna edycja wyjątkowej serii koncertów „Nie tylko Chopin”. Tym razem wystąpi dla nas niezwykły Alexander Gadjiev w sali głównej Cavatina Hall już 26 lutego 2022!

Nie tylko Chopin to cykl koncertów finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Konkursy mistrzowskie rządzą się swoimi prawami, ale scena pozwala na więcej – to więcej usłyszymy w Cavatina Hall. Autorskie spojrzenie na twórczość Chopina młodych pianistów to interpretacja klasyki z dobrym smakiem. Czy Chopin po hiszpańsku brzmi bardziej egzotycznie, czy doskonała znajomość twórczości wybitnego kompozytora daje predyspozycje do wirtuozerii? Odpowiedź znają Alexander Gadjiev, Hyuk Lee i Martín García García.

Gdy na scenie pojawia się Alexander Gadjiev, wykonawcza tradycja niejednokrotnie musi ustąpić przed nowym interpretacyjnym spojrzeniem, przełamującym powszechnie znane konwencje. Jego znakomita technika, niezwykle dojrzale prowadzona narracja oraz pełne artystycznego indywidualizmu odczytania muzycznych dzieł zostały dostrzeżone podczas ostatniej, XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego: włosko-słoweński pianista otrzymał II nagrodę ex aequo (z Kyōhei Soritą), a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty ufundowaną przez Krystiana Zimermana. Nagrodzonego dzieła będzie można posłuchać w trakcie recitalu artysty – mowa o Sonacie b-moll op. 35, z dramatycznym, słynnym Marszem żałobnym. W programie znajdzie się również napisane w 1841 roku Chopinowskie Preludium cis-moll op. 45, a o ile Gadjiev znany jest już szerokiej publiczności z wykonawstwa utworów polskiego romantyka, na melomanów tym razem czeka również… VII Symfonia Ludwiga van Beethovena. Wirtuozowskiego opracowania na fortepian solo dokonał sam Franciszek Liszt, wielki propagator twórczości Mistrza z Bonn i przyjaciel patrona konkursu, na którym gwiazda Gadjieva zabłysnęła pełnym blaskiem.

Zapraszamy po więcej wydarzeń dostępnych w naszym repertuarze i na Facebooku.

Do zobaczenia w Cavatina Hall!

Informacje

Wykonawcy

Alexander Gadjiev

Program

Fryderyk Chopin – Preludium cis-moll op. 45
Fryderyk Chopin – II Sonata b-moll op. 35
Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92 (w opracowaniu Franciszka Liszta na fortepian solo)

Organizatorzy

Fundacja Fiducia (Cavatina Hall)

Zobacz także

„Off-Brand gOdds”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance / Horntet – OJF XXV BZJ

Sala główna

Voo Voo

Sala główna

Pełech & Horna Duo

Sala główna

Buba & Bantamba

Sala główna

Janáček Philharmonic Ostrava: Siódma Beethovenowska

Sala główna

Janáček Philharmonic Ostrava: Moser gra Szostakowicza

Sala główna