„Off-Brand gOdds”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance / Horntet – OJF XXV BZJ

środa19:15

Sala główna

kup biletotwiera się w nowym oknie

Cena: 140 - 270 zł

Sala główna

Czas trwania: 1,5h

Dodatkowe informacje:

Bilety dostępne tylko w bileteriach: bilety24

Podczas wieczoru 14 czerwca w Cavatina Hall odbędą się dwa koncerty.

Pierwszy z nich będzie częścią Nagrody Głównej Konkursu LOTOS Jazz Festival 24. Bielskiej Zadymki Jazzowej, drugi zaprezentuje europejską premierę najnowszego projektu Artystki Rezydentki Festiwalu.

Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach.

Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje nam obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia.

Utwory autorskie prezentowane przez Horntet czerpią z dorobku najwybitniejszych kompozytorów muzyki amerykańskiej oraz z inspiracji sztuką na wielu różnych płaszczyznach takich jak literatura, plastyka, teatr.

W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka.

Zespół został doceniony na konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych.

W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, oraz w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.

Rok 2022 na ten moment przyniósł Zespołowi uznanie w postaci Grand Prix Blue Note Jazz Competition oraz zwycięstwa w konkursie Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki oraz w konkursie na indywidualność jazzową roku podczas Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Muzyka zespołu Horntet tworzy przestrzeń, w której mogą odnaleźć się miłośnicy jazzu, jak i również muzyki klasycznej.

Dodatkowo koncerty Horntetu są na tyle ekspresyjne i energiczne, że potrafią przemówić do szerszego grona odbiorców, niekoniecznie utożsamiającego się z muzyką jazzową.

Zespół Horntet tworzą:

Bartłomiej Leśniak – fortepian
Robert Wypasek – saksofon tenorowy, sopranowy
Szymon Ziółkowski – saksofon altowy
Mikołaj Sikora – kontrabas
Piotr Przewoźniak – perkusja

Artystka Rezydentka OJF XXV BZJ: esperanza spalding pięciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, to jeden z największych talentów obecnego pokolenia jazzu. Zaczynała jako cudowne dziecko, obecnie 38-letnia muzyk jest wirtuozem basu, ma wspaniały głos i pisze własne kompozycje.

Wykorzystuje swój wyjątkowy talent do odkrywania każdego elementu krajobrazu jazzowego.

Nie jest łatwo sklasyfikować muzykę spalding.

Jest poszukiwaczką przygód, która w swojej muzyce łączy między innymi: soul, funk, rock znakomicie wykorzystuje znajomość stylów brazylijskich i afro-kubańskich.

W 2010 roku spalding przebiła się do szerszej publiczności swoim trzecim albumem Chamber Music Society.

Była pierwszym muzykiem jazzowym, który zdobył nagrodę Grammy dla najlepszego nowego artysty (ta kategoria zazwyczaj przyznawana była muzykom pop).

Spalding występowała w Białym Domu i na wielu prestiżowych imprezach, w tym na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla i rozdania Oscarów.

Jest bardzo szanowana przez współpracowników, o czym świadczy jej współpraca z takimi ikonami, jak: Prince, Herbie Hancock, Robert Glasper, Joe Lovano i Wayn Shorter.

Album „Songwrights Apothecary Lab” za który otrzymała nagrodę Grammy 2021 w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny, to kolejne fascynujące nagranie, które zadziwia i pobudza ciekawość, w jakim kierunku spalding pójdzie w kolejnym projekcie.

O tym europejska publiczność będzie mogła się przekonać już 14 czerwca, kiedy artystka zaprezentuje po raz pierwszy w Europie najnowszy projekt zatytułowany:

„Off-Brand gOods”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance z ramach Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Będzie to europejska premiera materiału, który został już nagrany i niebawem pojawi się w wersji płytowej.

Jako Artist in Residence, spalding wystąpi podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej dwukrotnie: 14 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej z programem: „Off-Brand gOods”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance” oraz 17 czerwca w Małej Arenie w Gliwicach gdzie będzie liderką premierowego widowiska “Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” z udziałem Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej Antonio Brown Dance.

W Bielskiej Szkole Muzycznej poprowadzi również interaktywne warsztaty, podczas których spalding koncentruje się na postrzeganiu i doświadczaniu muzyki.

esperanza spalding – Bass, Voice
Kris Davis – piano
Terri Lyne Carrington – drums
Tineke Postma – saxophone
Antonio Brown – Dance
Kaylin Horgan – Dance
Christiana Hunte – Dance
Tashae Udo – Dance
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella

Zobacz także

Voo Voo

Sala główna

Pełech & Horna Duo

Sala główna

Buba & Bantamba

Sala główna

Janáček Philharmonic Ostrava: Siódma Beethovenowska

Sala główna

Janáček Philharmonic Ostrava: Moser gra Szostakowicza

Sala główna

Tommy Emmanuel

Sala główna