Yumi Ito i Szymon Mika

1 kwietnia 2022 w sali kameralnej Cavatina Hall odbył się fascynujący koncert Yumi Ito wraz z Szymon Mika!

Co łączy grę wideo „The Legend of Zelda: Breath of the Wild” i album „Hejira” Joni Mitchell? Obie spajają w równym stopniu elementy uznanego gatunku i świeże wpływy, tworząc ponadczasowe dzieło sztuki. Na swoim nowym albumie «Ekual» Yumi Ito & Szymon Mika tworzą taką właśnie mieszankę. Równość jest tu słowem kluczowym. Czerpiąc z wszechstronności głosu i sześciu strun, polsko-japońsko-szwajcarski duet wokalno-gitarowy tworzy uniwersum delikatnych harmonii, sugestywnych akordów, oryginalnych melodii i odkrywczych improwizacji. Żaden pojedynczy element nie wysuwa się na pierwszy plan. Zamiast tego Yumi Ito i Szymon Mika tworzą jedność – brzmieniową, stylistyczną, znaczeniową.

Yumi Ito, jako muzyczka, kompozytorka, producentka i aranżerka z japońskimi i polskimi korzeniami umiejętnie podąża własną ścieżką. Droga ta, jest oparta na setkach godzin ćwiczeń! Niczym mistrzyni zen obserwuje, klasyfikuje i zapisuje zdarzenia – mądrze, precyzyjnie, w skupieniu – przekładając je następnie na język muzyki. Yumi Ito mieszka i pracuje w Bazylei. Regularnie występuje na całym świecie! Dzieli scenę z takimi artystami jak Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvaer i Mark Turner.

Szymon Mika to polski gitarzysta, kompozytor i bandleader łączy w swojej muzyce wpływy polskiego folkloru, muzyki eksperymentalnej, jazzu i swobodnej improwizacji. Poza gitarą elektryczną używa również argentyńskiego mandolinopodobnego instrumentu ronroco oraz stworzonej specjalnie dla niego akustycznej gitary sopranowej.

Zapraszamy po więcej wydarzeń dostępnych w naszym repertuarze i na Facebooku.

Zobacz także