Zaduszki jazzowe czyli Smoczyński & Wania oraz Piotr Schmidt.

Dwa koncerty tego samego dnia w Cavatina Hall!

Na początku muzycznej uczty 31 listopada 2022 mogliśmy usłyszeć klasyczne, wybitne improwizacje na skrzypce i fortepian Mateusza Smoczyńskiego oraz Dominika Wani. W drugiej części wydarzenia wystąpił niepowtarzalny Piotr Schmidt International Sextet wraz z przełomowymi utworami Komeda Nieznany 1967.

fot. Bartłomiej Sidorczuk.

O Artystach

Mateusz Smoczyński i Dominik Wania są artystami, których jazzowej publiczności w Polsce i na świecie nie trzeba przedstawiać. Obok klasycznego wykształcenia muzycznego, łączy ich pasja do muzyki poważnej, fantastyczne umiejętności improwizacyjne oraz konsekwencja w podążaniu własnymi, zupełnie nieoczywistymi ścieżkami twórczymi.

Smoczyński i Wania wielokrotnie spotykali się na scenie, w trakcie nagrań czy na koncertach online w różnych konfiguracjach, jednak to właśnie przed publicznością Cavatina Hall wystąpili po raz pierwszy jako duet.

Na program koncertu złożyły się kompozycje wielkich mistrzów jazzu, którymi inspirują się Smoczyński i Wania – Zbigniewa Seiferta i Tomasza Stańki (obydwaj artyści mieli okazję z nim współpracować), a także fragment utworu Road Movies Johna Adamsa, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Co ciekawe, to właśnie pod wpływem tego amerykańskiego minimalisty Mateusz Smoczyński zainteresował się komponowaniem na orkiestrę symfoniczną – tak powstały jego entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy koncerty skrzypcowe Adam’s Apple, 2PiX oraz Fallen Angel.

Jak zawsze w przypadku Smoczyńskiego i Wani jazz przenikał się z klasyką, wirtuozeria z kontemplacją, a niezwykle ważną rolę, oprócz oryginalnych utworów, odgrywała także improwizacja.

Wykonawcy:

Mateusz Smoczyński – skrzypce, skrzypce barytonowe
Dominik Wania – fortepian

W programie:

John Adams, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko


Komeda Nieznany 1967 w wykonaniu Piotr Schmidt International Sextet

24 czerwca nakładem wydawnictwa SJRecords przy współpracy z niemieckim O-Tone Music odbyła się premiera najnowszej płyty Piotra Schmidta – Komeda Unknown 1967.

Z nowym zespołem Piotr Schmidt International Sextet tym razem wybitny polski trębacz opracował niedawno odnalezione w Bibliotece Narodowej przez Krzysztofa Balkiewicza utwory Komedy z 1967 roku.

31 października przy okazji koncertu w Cavatina Hall odbyła się premiera wersji winylowej albumu. Była to czwarta płyta artysty wydana na winylu. Więcej na www.sjrecords.eu

Skład zespołu:

Piotr Schmidt – trąbka
Kęstutis Vaiginis – saksofony
David Dorużka – gitara
Paweł Tomaszewski – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja

01 – Jonah – Komeda Nieznany ak. 02
02 – Miserere – Komeda Nieznany ak. 06
03 – The Classic – Komeda Nieznany ak. 03 (09)
04 – When The Light Of Imagination Goes Out – Komeda Nieznany ak. 01 (01)
05 – Just The Two Of Them – Komeda Nieznany ak. 05 (19)
06 – Jan Cherubin – Komeda Nieznany ak. 04 (11)
07 – After Catastrophe – Komeda Znany i lubiany.

  • czyli cały materiał z płyty Komeda Unknown 1967
    dodatkowo kilka utworów własnych Piotra Schmidta oraz kołysankę H. Warsa:

08 – Never Give Up, Sometimes Let Go – Piotr Schmidt
09 – It Isn’t Real – Piotr Schmidt – ewentualnie
bis: Ach Śpij Kochanie – H. Wars

Zapraszamy po więcej wydarzeń dostępnych w naszym repertuarze i na Facebooku.

Do zobaczenia!

Zobacz także