Jeszcze w grudniu rozpoczyna się cykl „Cavatina Hall Essentials” – koncertów muzyki klasycznej. Bywalcy filharmonii i oper to oczywiści adresaci pasma, ale szczególnie czekamy na tych, którzy swą przygodę z klasyką dopiero zaczynają oraz wszystkich ciekawych niebanalnych projektów muzycznych.

Cavatina Hall się rozpędza. Z każdym miesiącem rośnie liczba koncertów, które w Bielsku-Białej znalazły swoje najlepsze miejsce. Nic dziwnego – doskonałe warunki akustyczne, estetyka sali, wreszcie stworzenie miejsca, którego w południowej części Śląska tak brakowało, to wystarczające powody, by odwiedzać bielską salę jak najczęściej. Jest jednak coś, co z jednej strony było pretekstem dla powstania Cavatina Hall, z drugiej zaś może brzmieć w niej wspaniale – muzyka klasyczna. Z tych powodów powołujemy do życia cykl zatytułowany „Cavatina Hall Essentials”.

Klasyka, która inspiruje

Co wobec tego będzie esencją Cavatiny? Wszytko, na co bielska publiczność i to wnętrze zasługują: uznani dyrygenci, świetne orkiestry, wybitni soliści, tak z Polski, jak Europy. Nieco muzyki dawnej – paradoksalnie to ona rozwija się dziś najszybciej i przynosi najwięcej odkryć. Trochę odważnych projektów łączących gatunki – bliższe jest nam budowanie mostów niż zamykanie się w niszy. Muzyka nowa, bo najlepiej opowiada o współczesnym świecie. Wreszcie „żelazny” klasyczny repertuar, ale zawsze z lekkim „twistem” – bo tylko stając na barkach największych mistrzów możemy sięgać wyżej, a tylko z nimi dyskutując możemy tworzyć nową jakość. Wobec tego czego możemy się spodziewać? I kto odwiedzi Bielsko-Białą w nadchodzących miesiącach?

Sulamita Ślubowska, wybitna polska skrzypaczka młodego pokolenia wykona dwa wielkie dzieła Oliviera Messiaena i Zygmunta Krauzego; arie i pieśni z Wysp Brytyjskich przywiozą mezzosopranistka Lea Desandre i Ensemble Jupiter; Adam Bałdych i Sinfonietta Cracovia połączą siły w koncercie łączącym improwizację i muzykę najnowszą; Bruno de Sá, sopranista, na którego punkcie oszalała publiczność w całej Europie zaśpiewa brawurowe arie; orkiestra i chór La Tempête z charyzmatycznym dyrygentem Simonem-Pierre’em Bestionem wykonają pełne emocji Nieszpory Claudia Monteverdiego; wspaniały Leonardo García Alarcón i jego Cappella Mediterranea zaprezentują ogniste pieśni z Nowego Świata… A to dopiero początek!

Wspólnota jest siłą

Ważnym elementem przedsięwzięcia „Cavatina Hall Essentials” są partnerstwa. Szczęśliwie będąca już tylko wspomnieniem pandemia uświadomiła nam, jak ważna jest wspólnota i uczestnictwo w życiu kulturalnym. Cavatina Hall – mimo iż jest jedyną w Polsce prywatną salą koncertową – nie chce być osobna ani stanowić konkurencji dla instytucji kultury. Ma ambicje natomiast dopełniać krajobraz muzyczny zdominowany przez repertuar filharmoniczny i operowy, podejmując się realizacji wydarzeń, które wydają się niedoreprezentowane. To nie byłoby możliwe, gdyby nie instytucje, orkiestry czy mecenasi Cavatina Hall.

I także dzięki współpracy z nimi Bielsko-Biała może stać się mekką melomanów i miastem godnym miana Stolicy Kultury 2029. Cavatina Hall staje się tym samym punktem na polskiej mapie kulturalnej, do którego – właśnie dzięki współpracy – mogą zaglądać największe gwiazdy muzyki klasycznej i w którym realizowane są najśmielsze muzyczne marzenia.

Sprawdźcie, co jest esencją Cavatina Hall, śledźcie wydarzenia cyklu „Cavatina Hall Essentials”. Do zobaczenia na koncertach!

Aktualności