Drugi koncert sezonu artystycznego orkiestry Cavatina Philhramonic Orchestra zabierze nas do świata nieśmiertelnej klasyki wiedeńskiej.

Cavatina Philharmonic Orchestra
Stanley Dodds – dyrygent
Noah Bendix-Balgley – skrzypce

Zespół wyjątkowych instrumentalistów pod batutą dyrektora artystycznego Stanleya Doddsa mierzyć się będzie z kluczowymi dziełami epoki klasycyzmu.

Na wstępie kwintesencja radości, humoru i wirtuozerii – Uwertura do opery „ Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych uwertur operowych, która doczekała się niezliczonej ilości wykonań i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.

Noah Bendix-Balgley – wybitny amerykański skrzypek zaprezentuje Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, występował jako solista z orkiestrami na całym świecie, m.in. z Pittsburgh Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National de Belgique, I Pomeriggi Musicali w Mediolanie, Orchestra Filarmonica Marchigiana (Włochy), Orchestre Royal Chambre de Wallonie (Belgia), Binghamton Philharmonic (USA) i Erie Philharmonic (USA).

Po przerwie ponownie muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta – Symfonia „Jowiszowa” C-dur KV 551 . To jedno z najdoskonalszych dzieł kompozytora, stanowiące ukoronowanie jego twórczości symfonicznej. Niemiecki kompozytor Robert Schumann w 1835 roku napisał – „Symfonia Jowiszowa” zapewniła Mozartowi wieczną pozycję w królestwie mistrzów.

Stanley Dodds

Stanley Chia-Ming Dodds urodził się w Kanadzie, dorastał w Australii, a obecnie mieszka w Berlinie, gdzie jest głównym dyrygentem Sinfonie Orchester Berlin.

Na skrzypcach i fortepianie zaczął grać w Adelajdzie w wieku czterech lat. Uczęszczał do Konserwatorium Brucknera i Liceum Muzycznego w Linzu, a następnie rozpoczął studia w Konserwatorium w Lucernie. Naukę gry na skrzypcach kontynuował w Akademii Karajana. W 1994 r. został przyjęty do orkiestry Berlińskich Filharmoników jako skrzypek. 

Dyrygenturę studiował w Australii, Szwajcarii i Niemczech. Jego najważniejszym mentorem był znany fiński profesor Jorma Panula, istotny wpływ na jego karierę dyrygencką mieli także główni dyrygenci Filharmonii Berlińskiej – Claudio Abbado, Sir Simon Rattle i Kirill Petrenko. Stanley Dodds jest również zaangażowany w edukację muzyczną i orkiestrową młodzieży. Pełni funkcje dyrektora artystycznego Państwowej Orkiestry Młodzieżowej Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Neubrandenburgu. W 2021 r. założył zespół ZeMu! Ensemble, który rok później zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Singapurze w 2022 r. premierą multimedialnego dzieła The Once and Future.

Jego nagrania utworów Wolfganga Rihma z muzykami Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego zostały nominowane w kategorii Dyrygent Roku w konkursie German Opus Classic Awards 2022. Inne ważne wykonania i nagrania to Koncert skrzypcowy Martóna Illésa z Patricią Kopatschinską i Orkiestrą Akademii Karajana, projekt Baltic Roots z Baibą Skride, premiera Alavò Vito Žuraja oraz dzieła Esy-Pekki Salonena z muzykami Filharmonii Berlińskiej. Poprowadził również orkiestry wykonujące wiele dzieł operowych. W 2016 r. dyrygował Australian World Orchestra w Operze w Sydney, złożoną ze znakomitych australijskich muzyków klasycznych z całego świata, w tym członków Filharmoników Berlińskich i Wiedeńskich, Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Podczas pandemii Stanley Dodds opracował i wyprodukował The Berlin Phil Series, jedenastoodcinkową serię cotygodniowych koncertów on-line dla Digital Concert Hall, w których wykonaniu wzięli udział członkowie Berliner Philharmoniker. Filharmonicy zagrali i tematycznie ułożyli programy, uzupełnione fragmentami z archiwum Digital Concert Hall.

Jako gościnny dyrygent występował m.in. z – Orkiestrą Symfoniczną w Vancouver, Staatskapelle Halle, Orkiestrą Symfoniczną w Hamburgu, Filharmonią w Sendai, Filharmonią w Neubrandenburgu, Pekińską Orkiestrą Symfoniczną, Melbourne Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique Luxembourg, Jena Philharmonic, zespołami Filharmoników Berlińskich, Karajan Academy Orchestra i Scharoun Ensemble Berlin. Występuje na najważniejszych festiwalach w Salzburgu i Baden-Baden, na Musikfest i MaerzMusik w Berlinie, na Musica Viva w Monachium i na Letnim Festiwalu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. 

Wybierz miejsce i kup bilet już teraz!

Kup bilet