Renata Przemyk & Dagadana zapraszają na wyjątkowe wydarzenie „Vera to Ja”
VERA TO JA to autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej 13-tki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu.
Gośćmi specjalnymi koncertu będą Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska, czyli zespół Dagadana. W swojej twórczości wykorzystują elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.
Teksty na kanwie przyśpiewki ludowej oprawione poetycko idealnie współbrzmią z lirą korbową jak i z loopami. Instrumenty etniczne eklektycznie dogadują się z osiągnięciami nowoczesnej technologii łącząc świat stary z nowym, jak w życiu każdej kobiety balansującej najczęściej na krawędzi. Biały śpiew dobrze oddaje kobiecą siłę lecącą mocnym głosem do świata i do nieba. Mądrość ludowa często zaskakuje nas swoją trafnością i dosadnością a proste melodie zaśpiewane czasem tkliwie innym razem przecinają swoją siłą przestrzeń jak nożem. Mocną inspiracją była mi lektura „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pincola Estes, ale i własne obserwacje i doświadczenia. Vera to ja i Ty też. Z naturą nie wygrasz, warto się z nią dogadać!
Skład zespołu:
Renata Przemyk – wokal
Daga Gregorowicz – wokal
Dana Vynnytska – wokal
Piotr Wojtanowski – gitara basowa, gitara akustyczna
Tomasz Drozdek – instrumenty perkusyjne, dęte, strunowe
Maciej Gołyźniak – perkusja
Kamil Błoniarz – akordeon
Jacek Bielecki – wiolonczela
Renata Przemyk jest osobą chodzącą swoimi ścieżkami, niepokorną i ciekawą świata. Śpiewa, gra, komponuje, pisze teksty, współpracuje z teatrem i z innymi artystami. Chętnie podejmuje wyzwania i ma odwagę iść pod prąd. Jej piosenki śpiewane z potrzeby serca i całym sercem stawały się przebojami. Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty – jest tam rock, poruszające teksty, elementy etniczne, czasem mocna sekcja rytmiczna, czasem dynamiczny głos z samym basem, ale też ironia i głos biały – wszystko co w danym momencie może być potrzebne do wyrażenia aktualnych emocji. W muzyce nie ma granic. Sama artystka nazywa to co robi wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody i jej charakterystyczny głos. W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.