Jak zachęcić dzieci do słuchania muzyki klasycznej? Dlaczego warto pokazywać tę sferę brzmień? Co może urzec najmłodszych w muzyce mistrzów klasyki? Przekonacie się już 12 maja podczas specjalnie przygotowanego koncertu familijnego. Zaproście do Cavatina Hall swoje pociechy i pozwólcie im doświadczać tych niesamowitych emocji.

Oryginalne skrzypce Stradivariusa – niepowtarzalny instrument w Cavatina Hall

1116 instrumentów, w tym aż 960 skrzypiec – tak kształtują się szacunki produkcji Antonia Stradivariego. Ten włoski lutnik początkowo uczył się fachu rzeźbiarza. Z czasem spróbował swoich sił w tworzeniu skrzypiec, co wyszło mu tak wspaniale, że jego sława rozpowszechniła się na cały świat. Kolejne egzemplarze trafiały do najznamienitszych instrumentalistów XVIII stulecia. Skrzypcami z rąk Stradivariego mogli pochwalić się m.in. Henryk Wieniawski, Bronisław Huberman, Charles Lafont. Sława ta zapewniła lutnikowi odpowiednie majątki oraz możliwość poszerzania go, dzięki czemu doczekał się warsztatu, szkoły budowania skrzypiec oraz innych przedsiębiorstw.

Do współczesnych czasów przetrwało 650 dzieł wychodzących spod rąk Antonia Stradivariego. Z racji nazwiska twórcy instrumenty te zaczęto nazywać stradivariusami. Jedną z posiadaczek tego niepowtarzalnego egzemplarza zachowanego z czasów Stradivariego jest Elizabeth Pitcairn. Anegdota mówi, że skrzypce z 1720 roku sprezentował instrumentalistce jej dziadek. W 1990 roku wylicytował je na londyńskiej aukcji za rekordową kwotę 1,7 mln dolarów, a później wręczył Elizabeth jako prezent na szesnaste urodziny.

Elizabeth Pitcairn – z miłości do skrzypiec

Gdy profesorka muzyki Mary Eleanor Pitcairn proponowała naukę gry na instrumencie swojej córeczce, nie spodziewała się, że ta już jako trzylatka świadomie podejmie decyzję, że woli skrzypce do wiolonczeli. Już wieku czternastu lat Picairn należała do ekipy Newark Symphony Orchestra. Ponadto jest także prezeską Luzerne Music Center, gdzie zdolni młodzi ludzie z całego globu uczą się gry na instrumentach. Cechą rozpoznawczą brzmienia skrzypaczki jest gra na słynnych czerwonych skrzypcach Mendelssohna, czego również doświadczycie już 12 maja!

O tym, jak pięknie współgrają skrzypce ze swoją właścicielką, przekonacie się podczas kilku kompozycji. W programie znajdują się prawdziwe tuzy klasyki – Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi – oraz bardziej współcześni kompozytorzy, szczególnie amerykańscy, tacy jak: George Whitefield Chadwick, Leroy Anderson czy George Gershwin.

Acadiana Chamber Ochestra & Mariusz Smolij

Na scenie Elizabeth Pitcairn będzie towarzyszyć grupa instrumentalistów. Acadiana Chamber Ochestra powstała w luizjańskiej miejscowości Lafayette w 1984 roku. Amerykańska grupa znana jest z innowacyjnego podejścia do muzyki – potrafi połączyć klasyczne kompozycje z nowoczesnymi aranżacjami. Lekki styl, jazzowe akcenty oraz obycie na światowych scenach dodatkowo wzmocni obecność Mariusza Smolija. Tysiące koncertów, 140 orkiestr, 28 krajów, pięć kontynentów – więcej przedstawiać tego polskiego dyrygenta nie trzeba. Tym razem Smolij zagości na koncercie wraz z Acadiana Chamber Ochestra oraz Elizabeth Pitcairn, przybliżając dzieciom muzykę klasyczną strunami skrzypiec.

Nie obawiajcie się, że mali melomani nie zrozumieją treści prezentowanych na koncercie – wydarzenie będzie prowadził i moderował lektor, który odpowie na wszelkie wątpliwości najmłodszych. W tym koncercie familijnym mogą uczestniczyć już dzieci w wieku sześciu lat. Bilety są dostępne na: https://cavatinahall.pl/events/historia-skrzypiec-stradivariusa/.

Aktualności