Utytułowana wokalistka jazzowa i autorka muzyki, klasycznie wykształcona pianistka. Reprezentantka europejskiej sceny jazzowej łącząca śpiew, improwizację, muzykę klasyczną oraz contemporary jazz.
Nieczęsto zdarza się usłyszeć tę wokalistkę operującą tekstem. Zazwyczaj Anna Gadt posługuje się wokalizą i improwizacją, ale kiedy już używa słów, obdarza je szacunkiem i niezwykłą estymą. Na program tego niecodziennego koncertu składają się ulubione standardy wokalistki, między innymi te, które zarejestrowała na albumie „Stil I rise”. Clint Eastwood, Joni Mitchell, Shirley Horn, Carmen McRae, a także piosenki Agnieszki Osieckiej.
Takich nawiązań można spodziewać się tego wieczora. Z pewnością będzie to niezwykłe spotkanie żywiołów i osobowości, spotkanie w świecie wyrafinowania i piękna, ponieważ Annie Gadt na scenie towarzyszą – związani z triem RGG i współpracujący z Gadt od 20 lat – Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk oraz pianista Mateusz Kołakowski, laureat konkursu Montreux Jazz Festival.
„Still I rise” to krążek, który nie sili się, nie krzyczy, nie stara się mizdrzyć. To solidna płyta adresowana do tych, którzy w muzyce cenią klasę i piękno. – Jazz Forum, Piotr Iwicki
Skład zespołu
Anna Gadt – głos
Mateusz Kołakowski – fortepian
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja
Anna Gadt
Utytułowana wokalistka jazzowa i autorka muzyki, klasycznie wykształcona pianistka. Reprezentantka europejskiej sceny jazzowej łącząca śpiew, improwizację, muzykę klasyczną oraz contemporary jazz.
W swoim dorobku ma siedem autorskich płyt i kilkadziesiąt albumów z gościnnym udziałem. Trzykrotnie nominowana do nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Debiut Roku (2008), Artysta Roku (2019) oraz Album Roku (2022).
Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Łotwie, Litwie i Słowacji. W Polsce m.in.: na festiwalu Jazz Jamboree, Jazz Juniors, Jazz Jantar, Jazz nad Odrą.
Laureatka Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających – Jazz Struggle (przewodniczącym jury był amerykański saksofonista Billy Harper). Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference. Współpracowała m.in. z Markusem Stockhausenem, Liberty Ellmanem, Pawłem Mykietynem (odtwórczyni partii Elli w operze „Czarodziejska Góra”).
Doktor wokalistyki jazzowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę śpiewu.
Fascynuje ją człowiek i jego twórcze możliwości. Oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Inspiracje czerpie z wszelakich sztuk, natury, literatury i obserwacji świata.
Jazz Top 2022 – Laureaci wg najnowszej Ankiety Krytyków Jazzowych. W kategorii WOKALISTKA Anna Gadt ex aequo z Ewą Bem na drugim miejscu jako najlepsza wokalistka jazzowa 2022 roku.
1. Aga Zaryan
2. Ewa Bem
3. Anna Gadt
4. Dorota Miśkiewicz
5. Natalia Kordiak
Jazzarium.pl napisało o niej: „Wokalistek o podobnie interesującej wizji twórczej drogi czy też podejmujących równie oryginalne wyzwania artystyczne jak Anna Gadt jest na scenie jazzowej niewiele. Choć w swojej twórczości posługuje się także tradycyjnie rozumianym śpiewem, artystka najbardziej zainteresowana jest wokalną improwizacją – w poszukiwaniu nieoczywistych brzmień stale rozwija techniki wykonawcze pozwalające jej rozwinąć pole ekspresji. Na scenie Anna Gadt nie ogranicza się wyłącznie do roli solistki: improwizując, często traktuje swój głos w sposób równorzędny z tonami instrumentów grających z nią muzyków i wchodzi z nimi w głębokie dźwiękowe współbrzmienia…”