Cavatina Philharmonic Orchestra uczci Narodowe Święto Niepodległości koncertem pełnym polskiej muzyki, z udziałem wybitnej skrzypaczki Sary Dragan.
Każdy koncert orkiestry Cavatina Philharmonic Orchestra zaskakuje nas niezwykłymi propozycjami programowymi, przemyślanymi i atrakcyjnymi dla słuchaczy. W tak wyjątkowym dniu oczywistym wyborem jest muzyka polska. Usłyszymy zatem te znane jak i mniej popularne dzieła polskich kompozytorów. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny Stanley Dodds.
Koncert otworzy utwór Mieczysława Wajnberga – „Melodie polskie” op. 47 nr 2. Życiorys tego wspaniałego polskiego kompozytora, to szczególna opowieść. Urodzony w przedwojennej Warszawie obiecujący młody kompozytor, w roku 1939 zmuszony do wyjazdu do Związku Radzieckiego, gdzie była szansa na przeżycie. Tam przeżywa chwile sławy, ale również poniżenia oraz wyrok wieloletniego więzienia. Szczęśliwy los, o który zadbał jego przyjaciel Dmitrij Szostakowicz, pozwolił mu uniknąć najgorszego. Pragniemy przybliżać publiczności jego fascynującą twórczość, która przez dekady nie była wykonywana w naszym kraju.
Sara Dragan to to 24-letnia, wielokrotnie nagradzana polska skrzypaczka, która pretenduje do miana jednej z najlepszych swojego pokolenia. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne nagrody oraz występy solowe z najlepszymi orkiestrami na świecie. Wykona dla nas Koncert skrzypcowy d-moll nr 2 op. 22 Henryka Wieniawskiego. Utwór ten jest powszechnie uważany za jego najlepsze dzieło. Z niezwykłą melodyką, która zachwyca słuchaczy, najeżony trudnościami technicznymi, jest jednym z najpopularniejszych koncertów skrzypcowych epoki romantyzmu, zapadającym w pamięć ze względu na poruszające melodie, liryzm i brawurową wirtuozerię.
„10 tańców polskich” Witolda Lutosławskiego to dzieło, w którym kompozytor bawi się i przetwarza na współczesny język muzyczny śląskie i kaszubskie melodie ludowe. Inspiracja folklorem stała się dla kompozytora impulsem do poszukiwania rozwiązań warsztatowych odpowiednich do oryginału: prostych, zarazem niepozbawionych dobrego smaku, podkreślających różnorodność charakteru poszczególnych tańców.
Na zakończenie koncertu usłyszymy ponownie dzieło Mieczysława Wajnberga – Suitę na orkiestrę symfoniczną. Podobnie jak w „Melodiach Polskich” tak i w tym utworze wyobraźnia muzyczna, wspaniała instrumentacja i doskonała znajomość barw poszczególnych instrumentów, pozwalają kompozytorowi bawić nas melodiami pełnymi radości, tęsknoty, żartu i ciepła płynącego z charakteru tańców ludowych składających się na całość kompozycji.
SYMFONIA, KTÓRA BUDZI MIASTO
Koszyk jest pusty
Przejdź do poprzedniej zakładki i wybierz najlepsze miesjca dla siebie.