Koncert familijny dla dzieci. Po raz pierwszy w Cavatina Hall zabrzmią dźwięki niezwykłych skrzypiec Antonio Stradivariego z 1720 roku. Wystąpią Acadiana Chamber Ochestra & Elisabeth Pitcairn

 

Koncert familijny dla dzieci od 6 lat. Po raz pierwszy w Cavatina Hall zabrzmią dźwięki niezwykłych skrzypiec Antonio Stradivariego z 1720 roku. Wystąpią Acadiana Chamber Orchestra & Elisabeth Pitcairn pod dyrekcją Mariusza Smolija.

Zapraszamy całe rodziny na fascynującą podróż przez historię zaginionych skrzypiec Stradivariusa. Koncert, dedykowany dzieciom będzie nie tylko okazją do wysłuchania wyjątkowych i znanych melodii, ale także do aktywnego uczestnictwa w muzycznej opowieści. Koncert poprowadzi lektor, który zachęci najmłodszych do aktywnego słuchania muzyki i doświadczania emocji związanych z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Niepowtarzalne skrzypce Antonio Stradivariego z 1720 roku, będące gwiazdą wieczoru, są własnością utalentowanej skrzypaczki Elisabeth Pitcairn. Około 650 instrumentów Stradivariego, które powstały w tzw. złotym okresie między 1700 a 1720 rokiem, istnieje do dziś.

Niech to wydarzenie muzyczne stanie się dla dzieci nie tylko okazją do posłuchania, ale również do odkrywania piękna muzyki klasycznej. Przy dźwiękach skrzypiec Stradivariego, pod batutą wybitnego dyrygenta Mariusza Smolija, skrzypaczki Elisabeth Pitcairn oraz Acadiana Chamber Orchestra, koncert familijny w Cavatina Hall dostarczy wielu przeżyć i emocji małym i tym większym melomanom. Ten niezwykły instrument, który zainspirował twórców do nakręcenia filmu „Czerwone skrzypce”, jest własnością utalentowanej skrzypaczki Elisabeth Pitcairn. Około 650 instrumentów Stradivariego, które powstały w tzw. złotym okresie między 1700 a 1720 rokiem, istnieje do dziś.

W 1990 roku jedne z nich zostały zakupione przez dziadka Elizabeth Pitcairn na aukcji w Christie’s w Londynie za imponującą sumę 1,7 miliona dolarów, spełniając tym samym marzenie młodej skrzypaczki, która już w wieku trzech lat zapragnęła grać na skrzypcach. Pitcairn stała się nie tylko dziedziczką tego legendarnego instrumentu, ale również jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia.

W wieku 14 lat Elizabeth Pitcairn dołączyła do Newark Symphony Orchestra, rozpoczynając swoją muzyczną karierę. Koncertowała z prestiżowymi zespołami, takimi jak Philadelphia Orchestra, a także wzięła udział w festiwalu Ainay-Le-Viel we Francji. Jej debiut w Nowym Jorku miał miejsce w Alice Tully Hall w 2000 roku z New York String Orchestra, co otworzyło jej drogę do występów na najważniejszych scenach, takich jak Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, Fisher Centre i Kimmel Centre.

Mariusz Smolij, uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych dyrygentów swojego pokolenia, cieszy się międzynarodowym uznaniem za swoje fascynujące występy. Jako artysta Naxos International nagrywa często i zdobył prestiżową nagrodę „American Prize” w 2021 roku. Dyrygował ponad 140 orkiestrami z 28 krajów na pięciu kontynentach, zyskując renomę na światowym poziomie.

W Ameryce Północnej maestro Smolij współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, takimi jak Houston Symphony, New Jersey Symphony, Orchestra of the Chicago Lyric Opera i wiele innych. Jego międzynarodowe występy obejmują najważniejsze sale koncertowe, takie jak Carnegie Hall, Lincoln Center, Kimmel Center, Zürich Tonhalle, Salle Gaveau, Concertgebauw i National Art Center w Pekinie.

Oprócz kariery dyrygenckiej, Mariusz Smolij jest również cenionym pedagogiem. Pracował jako zastępca dyrektora orkiestry Northwestern University w Chicago-Evanston oraz wykładał gościnnie w renomowanych instytucjach muzycznych w Szwajcarii, Chinach i Korei Południowej. Posiada imponujące portfolio nagrań, obejmujące 15 płyt CD dla Naxos, a także nagrania dla Universal, Hungaraton, Hessischer Rundfunk Radio i stacji radiowych i telewizyjnych z Niemiec, Szwajcarii i Polski.

Jako główny dyrygent Houston Symphony, II dyrygent New Jersey Symphony, dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu oraz dyrektor muzyczny orkiestr Acadiana Symphony Orchestra i Riverside Symphonia, Mariusz Smolij kontynuuje swoją niezwykle udaną karierę, zdobywając uznanie za promowanie kultury polskiej, co zostało docenione odznaczeniem Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta RP w 2019 roku.

Acadiana Chamber Orchestra (ASO), założona w 1984 roku w Lafayette, Luizjana, USA. ASO słynie z innowacyjności, łącząc muzykę klasyczną z nowoczesnym repertuarem. Ich działalność obejmuje nie tylko koncerty symfoniczne i kameralne, ale również opery oraz programy edukacyjne. Orkiestra, rokrocznie współpracująca z wybitnymi dyrygentami i solistami, teraz pod batutą Mariusza Smolija, zaprezentuje w Bielsku-Białej niezapomniany koncert.

PROGRAM KONCERTU:

  • Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento in D (cz. 1)
  • Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G
  • Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku (Zima, cz. II & III)
  • George Gershwin/ M. Smolij – Preludia na skrzypce solo z orkiestrą kameralną (No. 3)
  • George Gershwin – I Got Rhythm
  • George Whitefield Chadwick – Serenada na smyczki (cz. 4)
  • Leroy Anderson – Plink Plank, Plunk oraz Fiddle-Faddle

Wybierz miejsce i kup bilet już teraz!

Kup bilet