Cavatina Philharmonic Orchestra zaprasza na wyjątkowy koncert inauguracyjny pod batutą wybitnego dyrygenta z berlińskiej filharmonii – Stanleya Doddsa.

Cavatina Philharmonic Orchestra
Stanley Dodds – dyrygent
Szymon Nehring – fortepian

Na ten moment mieszkańcy Bielska-Białej czekali ponad 100 lat, aby móc posłuchać własnej, a więc bielskiej zawodowej orkiestry symfonicznej. 

Cavatina Philharmonic Orchestra rozpoczyna swoją drogę do jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych w naszym kraju, a także w Europie. Młody zespół złożony z wybitnych muzyków pod batutą znakomitego dyrygenta, Stanleya Doddsa otwiera swój pierwszy sezon artystyczny 2024/25.

Na ten wyjątkowy koncert dyrektor artystyczny Stanley Dodds stworzył program, który na długo pozostanie w pamięci melomanów.  

Na początek w baśniowy świat dźwięków zabierze nas Uwertura koncertowa „Bajka” Stanisława Moniuszki. Następnie usłyszymy jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej  – Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Partię solową wykona Szymon Nehring – jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia, laureat wielu konkursów, w tym I nagrody na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.

Po przerwie jeden z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych utworów muzyki symfonicznej – Symfonia c-moll nr 5 op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Stanley Dodds

Stanley Chia-Ming Dodds urodził się w Kanadzie, dorastał w Australii, a obecnie mieszka w Berlinie, gdzie jest głównym dyrygentem Sinfonie Orchester Berlin.

Na skrzypcach i fortepianie zaczął grać w Adelajdzie w wieku czterech lat. Uczęszczał do Konserwatorium Brucknera i Liceum Muzycznego w Linzu, a następnie rozpoczął studia w Konserwatorium w Lucernie. Naukę gry na skrzypcach kontynuował w Akademii Karajana. W 1994 r. został przyjęty do orkiestry Berlińskich Filharmoników jako skrzypek. 

Dyrygenturę studiował w Australii, Szwajcarii i Niemczech. Jego najważniejszym mentorem był znany fiński profesor Jorma Panula, istotny wpływ na jego karierę dyrygencką mieli także główni dyrygenci Filharmonii Berlińskiej – Claudio Abbado, Sir Simon Rattle i Kirill Petrenko. Stanley Dodds jest również zaangażowany w edukację muzyczną i orkiestrową młodzieży. Pełni funkcje dyrektora artystycznego Państwowej Orkiestry Młodzieżowej Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Neubrandenburgu. W 2021 r. założył zespół ZeMu! Ensemble, który rok później zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Singapurze w 2022 r. premierą multimedialnego dzieła The Once and Future.

Jego nagrania utworów Wolfganga Rihma z muzykami Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego zostały nominowane w kategorii Dyrygent Roku w konkursie German Opus Classic Awards 2022. Inne ważne wykonania i nagrania to Koncert skrzypcowy Martóna Illésa z Patricią Kopatschinską i Orkiestrą Akademii Karajana, projekt Baltic Roots z Baibą Skride, premiera Alavò Vito Žuraja oraz dzieła Esy-Pekki Salonena z muzykami Filharmonii Berlińskiej. Poprowadził również orkiestry wykonujące wiele dzieł operowych. W 2016 r. dyrygował Australian World Orchestra w Operze w Sydney, złożoną ze znakomitych australijskich muzyków klasycznych z całego świata, w tym członków Filharmoników Berlińskich i Wiedeńskich, Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Podczas pandemii Stanley Dodds opracował i wyprodukował The Berlin Phil Series, jedenastoodcinkową serię cotygodniowych koncertów on-line dla Digital Concert Hall, w których wykonaniu wzięli udział członkowie Berliner Philharmoniker. Filharmonicy zagrali i tematycznie ułożyli programy, uzupełnione fragmentami z archiwum Digital Concert Hall.

Jako gościnny dyrygent występował m.in. z – Orkiestrą Symfoniczną w Vancouver, Staatskapelle Halle, Orkiestrą Symfoniczną w Hamburgu, Filharmonią w Sendai, Filharmonią w Neubrandenburgu, Pekińską Orkiestrą Symfoniczną, Melbourne Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique Luxembourg, Jena Philharmonic, zespołami Filharmoników Berlińskich, Karajan Academy Orchestra i Scharoun Ensemble Berlin. Występuje na najważniejszych festiwalach w Salzburgu i Baden-Baden, na Musikfest i MaerzMusik w Berlinie, na Musica Viva w Monachium i na Letnim Festiwalu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. 

Wybierz miejsca za pomocą listy rozwijanej

Koszyk jest pusty

Przejdź do poprzedniej zakładki i wybierz najlepsze miesjca dla siebie.

Usuń

Bilet

Ilość

Cena

Podsumowanie

0 0,00 zł

Wybierz miejsce i kup bilet już teraz!

Kup bilet