Zapraszamy na wyjątkową Galę Symfoniczną – finał V Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”
W tym roku jubileuszowa edycja festiwalu będzie składała się aż z siedmiu dni festiwalowych w Bielsku-Białej, Pszczynie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu (szczegóły na www.klasyka.eu). Na wielki finał festiwal powróci do Cavatina Hall z wyjątkowym koncertem „La Eleganza Moderna”, którego gwiazdą będzie niezwykły brytyjsko-norweski skrzypek i model Charlie Siem, który w zeszłym roku oczarował bielską publiczność krótkim występem na Regionalnym Kongresie Kobiet Podbeskidzia. Tym razem solista wystąpi w jednym z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych utworów na skrzypce z orkiestrą, w Koncercie D-dur Johannesa Brahmsa, o którym słynny dyrygent Hans von Bülow powiedział 150 lat temu, że jest to „koncert przeciwko skrzypcom”.
Program:
Ludwig van Beethoven – Uwertura „Coriolan” op. 62
Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur „Włoska” op. 90
Charlie Siem – skrzypce
Paweł Kotla – dyrygent
Państwowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta”
W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze utwory z klasycznego repertuaru. Oprócz Koncertu skrzypcowego Brahmsa, opartego na najpiękniejszych melodiach, jakie skomponował kompozytor, ze słynnym węgierskim tańcem w ostatniej części, będzie można usłyszeć także pełną nieokiełznanej i wściekłej pasji uwerturę „Coriolan” Beethovena, a także uwielbianą przez publiczność Symfonię „Włoską” Mendelssohna, w której kompozytor zawarł ciepły czar i elegancję krajobrazów Italii, ale i ognisty temperament jej mieszkańców (słynna saltarella!). Cały program koncertu będzie jednocześnie głębszą refleksją nad tym jaką wartość mają w dzisiejszym świecie takie pojęcia jak męska elegancja, wrażliwość, ale i pasja, waleczność i bohaterstwo.
Koncert z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Kameralnej Słowacji „Slovak Sinfonietta” poprowadzi dyrektor festiwalu Paweł Kotla.
Dzień wcześniej, bo 7 września o godzinie 13:30, będzie można spotkać się z Charliem Siemem w Kinie „Helios” w Bielsku-Białej i obejrzeć poświęcony mu duński film pełnometrażowy „A Modern Man” (reż. Eva Mulvad, 2017), który pokazywany był na festiwalach filmowych m.in. w Sydney, Monachium i Belgradzie.
CHARLIE SIEM
Charlie Siem to jeden z czołowych współczesnych młodych skrzypków, interesujący się tak wieloma wszechstronnymi wątkami i aspektami kultury, że odegrał dużą rolę w zdefiniowaniu tego co to znaczy być prawdziwym artystą XXI wieku.
Urodzony w Londynie Siem zaczął grać na skrzypcach w wieku trzech lat po usłyszeniu audycji Yehudiego Menuhina grającego Koncert skrzypcowy Beethovena. Otrzymał szerokie i gruntowne wykształcenie w Eton College, a następnie ukończył studia muzyczne na Uniwersytecie w Cambridge. W latach 1998-2004 studiował grę na skrzypcach u Itzaka Rashkovsky’ego w Londynie w Royal College of Music, a od 2004 roku jego mentorem był Shlomo Mintz.
Siem występował z wieloma najlepszymi orkiestrami i zespołami kameralnymi na świecie, w tym z Filharmonią w Bergen, Camerata Salzburg, Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Izraelską Filharmonią, London Symphony, Moskiewską Filharmonią, Oslo Philharmonic, Rotterdam Philharmonic i Royal Philharmonic Orchestra. Współpracował z czołowymi dyrygentami, takimi jak Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pešek i Yuri Simonov. Dotychczasowe występy na międzynarodowych festiwalach obejmują Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía i Windsor Festival.
Do najważniejszych wydarzeń poprzednich sezonów zaliczają się jego debiuty koncertowe w Meksyku, Monachium i Mediolanie; recitale w Norwegii z Itamarem Golanem; debiut z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Maestro Charlesa Dutoit; oraz debiutanckie, składające się z ośmiu koncertów tournée po Australii, zakończone występem w Operze w Sydney. Charlie Siem cieszy się silną obecnością w Chinach, gdzie w sezonie 2016/2017 został mianowany Ambasadorem Kultury Nanjing i dał piętnaście koncertów w najważniejszych salach koncertowych w całym kraju (m.in. w Pekinie, Harbinie, Nanjing, Szanghaju, Xiamen i Xuzhou).
Charlie Siem ma bogatą dyskografię, m.in. z London Symphony Orchestra (Warner Classics, 2011) i Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014).
Jako wielki zwolennik działalności charytatywnej, Siem jest ambasadorem założonej przez Karola III fundacji The Prince’s Trust. Jest także profesorem wizytującym w Leeds College of Music w Wielkiej Brytanii i Nanjing University of the Arts w Chinach. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie w najlepszych instytucjach, takich jak Royal College of Music w Londynie i Accademia di Musica we Florencji.
Pasjonując się upowszechnianiem muzyki klasycznej wśród nowej publiczności na całym świecie, oprócz swojej klasycznej kariery wykonawczej, Siem wskrzesił wielowiekową tradycję skrzypcową polegającą na komponowaniu wirtuozowskich wariacji na popularne tematy, czego dokonał wraz z takimi artystami jak Bryan Adams, Jamie Cullum i The Who W 2014 roku napisał swoją pierwszą kompozycję – Canopy na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową – napisaną na zamówienie amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Watch! i nagraną z English Chamber Orchestra. Siem jest rozpoznawany także na świecie jako popularny model licznych marek modowych, takich jak Armani, Chanel, Dior, Dunhill i Hugo Boss.
Artysta gra na skrzypcach Guarneri del Gesù z 1735 r., znanych jako „D’Egville”.
PAWEŁ KOTLA
Dyrygent, sprawny menedżer kultury, pomysłodawca i dyrektor Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”. Prócz tego doktorant Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwent Accademia Chigiana w Sienie (Włochy) na kierunku dyrygentury symfoniczno-operowej, a także muzykologii na Uniwersytecie w Oksfordzie (Wlk. Brytania) i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami. Posiada unikalny wśród polskich dyrygentów dorobek międzynarodowy – koncerty w 19 krajach, z najważniejszymi orkiestrami m.in. Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii, Grecji, Gruzji, Mołdawii, Monako, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Wlk. Brytanii. Jego wyjątkowy talent podziwiali tak słynni dyrygenci jak Sir Neville Marriner, Sir Simon Rattle i Sir Colin Davis ((„Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”). Jedna z najbardziej opiniotwórczych gazet w Europie napisała o nim: „Jego czysta energia wydaje się być przekazywana bezpośrednio muzykom. Dyrygentura jest tajemniczą sztuką, ale z pewnością jest w niej również element żywiołów natury” (Sunday Times, Londyn).
Odznaczony medalem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr i najstarszym polskim odznaczeniem regionalnym – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, w 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra w Londynie.
W 2008 r. z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał w Strasburgu obchody 50-lecia Parlamentu UE. W 2011 r. był twórcą i dyrektorem artystycznym największego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE, orkiestry I, CULTURE Orchestra, z którą odbył pod patronatem Prezydenta RP tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych 7 stolic europejskich, doprowadzając zespół do poziomu artystycznego, który zapewnił mu wieloletnie zaproszenia na najbardziej prestiżowe estrady koncertowe i festiwalowe w Europie. Był szefem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Opery i Filharmonii Podlaskiej, pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Dolnośląskiej i pełnił obowiązki Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Jest niezwykle aktywny na polu dyplomacji kulturalnej, organizując koncerty muzyki polskiej dla zagranicznych melomanów i Polonii, nawet w tak egzotycznych miejscach jak okupowane przez Rosję Naddniestrze.
Był jurorem Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku, Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów „Audite” w Radomiu, Konkursu Perkusyjnego im. Jerzego Zgodzińskiego w Poznaniu i Konkursu „Młody Muzyk Roku” Eurowizji.
SLOVAK SINFONIETTA ŽILINA
Jeden z najbardziej znanych profesjonalnych zespołów orkiestrowych w Europie Wschodniej, który zajmuje bardzo ważne miejsce na słowackiej scenie muzycznej. Orkiestra została utworzona w 1974 roku jako jedyna klasyczna orkiestra kameralna na Słowacji. Od tego czasu osiągnęła znaczącą pozycję zarówno na Słowacji, jak i w Czechach, zyskując jednocześnie znakomitą reputację międzynarodową. 35 członków zespołu to absolwenci najważniejszych czeskich i słowackich akademii muzycznych, a wielu z nich to zwycięzcy międzynarodowych konkurów oraz aktywni muzycy kameralni i solowi. Znakomity warsztat muzyków oraz doświadczenie i talent założyciela, pierwszego dyrektora i dyrygenta Eduarda Fischera (1930–1993) przyniosły szybki rozwój artystyczny orkiestry. Kolejnymi pierwszymi dyrygentami byli Jan Valta, Leoš Svárovský, Oliver von Dohnányi i Simon Chalk. W sezonie artystycznym 2018/2019, Leoš Svárovský został mianowany Honorowym Pierwszym Dyrygentem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Żylinie. W roku 1977 orkiestra była już rozpoznawana na arenie międzynarodowej i została zaproszona do udziału w Festiwalu w Salzburgu, gdzie otrzymała miano oficjalnej orkiestry tego prestiżowego festiwalu. Niedługo potem zespół wystąpił w ramach Praskiej Wiosny i innych wiodących festiwali w Europie, takich jak Wiener Festwochen, Wiedeński Festiwal Wiosenny i Festiwal Haydna w Wiedniu, Muzyczne Tygodnie w Sofii, Festa Musica Pro w Asyżu, Festival de Catalunya w Hiszpanii, Festival El Djem w Tunezji, Festival de Bonaguil we Francji, Muzyka w Starym Krakowie, Budapeszteński Festiwal Wiosenny, Festiwal Muzyczny w Bratysławie, Melos Ethos Bratislava, Mozartfest Schwetzingen, Mozart Sommer Schloss Salem, Festiwal Muzyczny w Szlezwiku- Holsztynie, Festival de Manaus w Brazylii, Festival van Vlaanderen, Aspekte Salzburg, Festiwal im. Johanna Straussa w Wiedniu, Bodensee Festival w Szwajcarii, Festiwal Muzyczny w Ankarze, Słoweńskie Dni Muzyczne, Festiwal NCPA w Pekinie i wiele innych. Sinfonietta ma na swoim koncie występy w tak prestiżowych salach koncertowych jak wiedeńskie Musikverein i Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonie w Berlinie, Monachium i Kolonii, Rudolfinum w Pradze, Tonhalle w Dusseldorfie, Komische Oper i Konzerthaus w Berlinie, Katedra Św. Franciszka w Asyżu, Auditori Barcelona, Palau St. Jordi oraz Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Teatro Arriaga Bilbao, Symphony Hall w Osace, Metropolitan Hall w Tokio, Theatre de la Monnaie w Brukseli, Mozarteum Salzburg, Teatro Abadia i Palacio de Deportes w Madrycie, Tonhalle w Zurychu, Pavilhao Atlantico w Lizbonie, NCPA w Pekinie, Arts Center w Seulu, Les Invalides i L´eglise de la Madeleine w Paryżu, a także Wielka Sala Koncertowa Filharmonii Petersburskiej, i in. W sumie orkiestra zagrała ponad 3200 koncertów w niemalże wszystkich krajach europejskich, a także w Azji, Afryce, Japonii, Chinach, Korei, Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wśród znamienitych artystów, którzy wystąpili u boku orkiestry znaleźli się dyrygenci Peter Maag, Marco Armiliato, Theodore Kuchar, Claus Peter Flor, Jean-Bernard Pommier, Nicholas Kraemer, Erik Zainermand, Alexander Schwinck, Misha Katz, Leoš Svárovský, Oliver von Dohnanyi, Ľudovít Rajter, Christian Benda, Dwight Bennett, Ernst Märzendorfer, Martin Sieghardt, Stefan Lano, Paweł Przytocki, Ondrej Lenárd, Nicola Giuliani, Elim Chan, Francesco Angelico, Karel Marc Chichón, Daniele Rustioni, a także soliści: Igor Oistrach, Narciso Yepes, André Gertler, Václav Hudeček, Ivan Ženatý, Sophia Jaffé, Baiba Skride, Dalibor Karvay, Liana Issakadze, Vanessa Mae, Marián Lapšanský, Eugen Indjic, Till Felner, Paul Badura Skoda, Timur Sergeyenia, Ludmil Angelov, Michael Kofler, Peter Dvorský, Sergej Kopčák, Vittorio Grigolo, Michél Senechal, Stefan Elenkov, Edita Grúberová, Vesselina Kasarova, Georg Tichy, Pavol Breslik, Otokar Klein, Peter Mikuláš, Miroslav Dvorský, Gabriela Beňačková, Magdaléna Kožená, Pretty Yende, Jana Kurucová, Adriana Kučerová, Ľuba Orgonášová, Magdaléna Hajossyová, Gustáv Beláček, Izabela Labuda, Benno Schollum, Ildikó Raimondi, Olivia Stapp, David Miller, Sarah Joy Miller, Il Divo oraz Il Volo.