Dzień III | CAVATINA GUITAR FESTIVAL | 15 – 19 MAJA

Cavatina Guitar Festival to najbardziej gitarowy festiwal – 5 dni wypełnionych muzyką, 50 artystów, 30 koncertów, 3 sceny. Międzynarodowe gwiazdy jak i uznani polscy artyści. Program pełen różnorodności – od indie i songwriterów, poprzez jazz, blues, soul, aż po muzykę pop i rock. 

PROGRAM | 17 MAJA:

21:00 – ZALEWSKI
Mistrz gitary na najbardziej gitarowym festiwalu w Polsce.

ZALEWSKI, to znacząca postać na polskiej scenie muzycznej. Debiutancki album „Pistolet” z 2004 roku otworzył mu drogę do dalszej kariery muzycznej, ukazującej jego talent w zakresie rocka, popu i muzyki alternatywnej.

Po wydaniu „Pistoletu” ZALEWSKI współpracował z wieloma znanymi artystami, w tym z Katarzyną Nosowską i Brodką, oraz był członkiem zespołów Japoto i Muchy. Jego solowa kariera nabrała tempa od 2013 roku, kiedy to wydał albumy „Zelig”, „Złoto”, „Zalewski śpiewa Niemena” i „Zabawa”, zdobywając uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

ZALEWSKI jest również ceniony za swoje umiejętności gitarowe, które wzbogacają jego wyjątkowe występy na żywo. Energia sceniczna i charyzma, połączone z mistrzowskim opanowaniem gitary, czynią go jednym z najbardziej szanowanych i lubianych muzyków na polskiej scenie. Jest laureatem siedmiu Fryderyków oraz innych prestiżowych nagród muzycznych.

ZALEWSKI, jako multiinstrumentalista i autor tekstów, niezmiennie utrzymuje swoją pozycję jednego z najbardziej wpływowych artystów na polskiej scenie muzycznej.

18:30 – BLANCO WHITE
Zmysłowo. Lirycznie. Poruszająco – tak będzie na koncercie Blanco White’a.

Jego unikalny styl muzyczny wynika z połączenia hiszpańskiego flamenco, latynoamerykańskiej muzyki ludowej oraz angielskich korzeni muzycznych. Edwards rozpoczął swoją muzyczną podróż od podróży do Kadyksu w Hiszpanii, gdzie studiował grę na gitarze flamenco pod kierunkiem Nono Garcii. Następnie udał się do Sucre w Boliwii, gdzie odkrył tradycyjną muzykę ludową tego regionu i nauczył się grać na charango, tradycyjnym instrumencie andyjskim. Te doświadczenia zainspirowały go do stworzenia projektu Blanco White, w którym połączył wpływy andaluzyjskie i latynoamerykańskie, jednocześnie zachowując brytyjski charakter.

Jako Blanco White, zadebiutował w grudniu 2015 roku w Proud Camden, gdzie występował w towarzystwie zespołu Wovoka Gentle. W 2016 roku podpisał kontrakt z londyńską wytwórnią Yucatán Records i wydał swoją pierwszą EPkę „The Wind Rose”. Następnie ukazały się kolejne EP: „Colder Heavens” w 2017 roku i „The Nocturne” w 2018 roku.

Od 2016 roku Blanco White koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, a w 2018 roku był nominowany do nagrody Anchor Award. Jego debiutancki album studyjny, zatytułowany „On the Other Side”, został wydany 5 czerwca 2020 roku. Drugi album studyjny, „Tarifa”, ukazał się 29 września 2023 roku.

Blanco White jest znany z umiejętności łączenia różnorodnych muzycznych tradycji w unikalną i urzekającą całość, tworząc wyjątkowe brzmienie.

16:00 – JAKUB ŻYTECKI
Wyjątkowy talent. Jeden z najlepszych młodych gitarzystów. Pomysłowy kompozytor

Polski gitarzysta i kompozytor Jakub manifestuje eskapizm poprzez instrumentalną wirtuozerię. Jego muzyczne początki, zakorzenione mocno w stylistyce metalu progresywnego, pozwoliły głęboko ukształtować fundację gitarowego rzemiosła. Wczesna twórczość Jakuba była mocnym odzwierciedleniem instrumentalnych umiejętności, jednak jego obecna muzyka staje się odbiciem ogromnej pasji do songwriting’u.

Oprócz instrumentalnej precyzji, jego piosenki często zawierają delikatnie wprowadzane partie wokalne, które trafnie uzupełniają się z gitarową narracją. Jakub od lat produkuje oraz miksuje swoje utwory, co daje mu absolutną bezkompromisowość w dążeniu do artystycznej wizji. Ta wizja klaruje się coraz mocniej z każdym kolejnym wydawnictwem.

W roku 2018 projekt doczekał się pierwszych koncertów, supportując australijskiego gitarzystę Plini na wielu europejskich scenach, w tym także na dwóch występach w Polsce. Jakub zaprosił do współpracy swoich bliskich przyjaciół – Józefa Rusinowskiego (bębny) oraz Michała Sarapatę (bas), którzy idealnie wpasowali się w projekt swoją wrażliwością oraz instrumentalną biegłością. Od momentu pierwszego występu na żywo, zespół zdążył zagrać dziesiątki koncertów w krajach Europy Zachodniej i Środkowej, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii czy Australii. Łącząc brzmienie klasycznego rockowego trio z światem syntezatorów i elektroniki, grupa ta stała się ciekawą anomalią na scenie progresywnego rocka i metalu.

ZOBACZ PROMO FESTIWALU:

Takiego festiwalu jeszcze nie było! Nie czekaj. Zdobądź karnety już dzisiaj! 

👉🏻 KUP KARNET

Wśród zapowiedzianych artystów, którzy uświetnią festiwal, znajdują się zarówno znane osobistości międzynarodowej sceny muzycznej, jak i cenione gwiazdy polskiej muzyki.

Wśród nich wymienić można takie nazwiska jak: FINK • Miles Kane • ZALEWSKI • Marcin Patrzałek • Kinga Głyk • Roo Panes • Blanco White • Tomek Ziętek • John J Presley • Matteo Mancuso • Jakub Żytecki • MATECKI • Skubas i inni.