Czeska orkiestra po raz kolejny zagra na scenie Cavatina Hall! Janáček Philharmonic Ostrava tym razem przedstawi kompozycje, które przeprowadzą nas przez meandry czeskiej muzyki klasycznej. Bedřic Smetana, Bihuslav Martinu i Antonín Dvořák – to właśnie ich arie, uwertury i symfonie zagoszczą w Cavatina Hall. Jak zabrzmi bohemistyczne dziedzictwo w interpretacji rodaków kompozytorów?

Trzecie spotkanie z Janáček Philharmonic Ostrava

Sezon jesienny z muzyką klasyczną w Cavatina Hall rozpoczął koncert Janáček Philharmonic Ostrava. 21 września na koncercie nazwanym Siódma Beethovenowska orkiestra odegrała kultowe kompozycje europejskich wirtuozów. Pod batutą Austriaka Andreasa Ottensamera i z gościnnym udziałem pianisty Kima Wona rozdźwięczały m.in. Uwertura Akademicka op. 80 Johannesa Brahmsa, koncert fortepianowy nr 2 A-dur Franciszka Liszta oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

10 listopada z kolei w ramach wystąpienia zatytułowanego Moser gra Szostakowiczapodziwialiśmy kunszt orkiestry przy utworach Mendelssohna, Szostakowicza czy Czajkowskiego. Tym razem pojawiły się takie kompozycje jak: Uwertura Koncertowa Hebrydy op. 26 Feliksa Mendelssohna, I koncert wiolonczelowy Es-dur op. 102 Dymitrija Szostakowicza oraz Symfonia nr 2 Piotra Czajkowskiego. Całość koncertu prowadził dyrygent Aplesh Chaunen, a gościnnie pojawił się wiolonczelista Johannes Moser.

Symfonia Nowego Świata, czyli Smetana i Dvořák w nowej interpretacji

Na trzecie spotkanie z muzyką klasyczną orkiestra Janáček Philharmonic Ostrava wybrała największych czeskich kompozytorów. Zabrzmią więc dzieła Bedřica Smetany, Bohuslava Martinu oraz Antonína Dvořáka. Na finałowym koncercie będziemy mieć okazję zobaczyć, jak zgranym zespołem są instrumentaliści. Dyrygować bowiem nimi będzie sam główny dyrygent, a zarazem dyrektor muzyczny Orkiestry Filharmonii – Vassily Sinaisky.

Na otwarcie koncertu zaplanowana jest uwertura opery Sprzedana narzeczona Bedřica Smetany. Ta farsa muzyczna stała się takim fenomenem globalnym, że częściej niż samą operę buffo, orkiestry podejmują się zagrania wyłącznie uwertury. I tak będzie w tym przypadku. Potpurri, czyli miszmasz, jaki był zarzucany samemu Smetanie, spowodował, że wykorzystanie motywów ludowych w tak podniosłych formach, jaką jest opera, stało się rozpoznawalnym chwytem czeskiej szkoły narodowej.

Natomiast ostatnią kompozycją, jaka pojawi się w ramach spotkań z muzyką Janáček Philharmonic Ostrava, będzie IX Symfonia e-moll op. 95 Antonína Dvořáka pod tytułem Z nowego świata. To właśnie w hołdzie temu utworowi zatytułowano ostatni koncert czeskiej orkiestry. Czteroczęściowe dzieło powstało w 1893 roku i jest najczęściej wykonywaną symfonią autorstwa Dvořáka.

Juliette Bohuslava Martinů – arcydzieło czeskiej opery

W 1927 roku francuski poeta i dramaturg Georges Neveux napisał sztukę Julia i klucz do snów. Kilka lat później historią zainteresował się Bohuslav Martinů, tworząc na kanwie tejże opowieści libretto. Tytułowa Juliette to femme fatale, której wszyscy pragną. Nieśmiały Michel marzy o spełnieniu uczuć, jednak trafia do miasteczka na granicy jawy i snu. Mieszkańcy nic nie pamiętają, Julietta widzi w nim utraconą miłość, a sam Michel nie wie, co jest prawdą, a co iluzją. Podczas wykonywania arii z opery Martinů czeskiej orkiestrze towarzyszyć będzie trójka wybitnych śpiewaków. Będą to:

  • Kateřina Kněžíkova – sopranistka, wcielająca się w tytułową Juliettę;
  • Richard Samek – tenor, odgrywający rolę Michela;
  • Jiří Hájek – bas-baryton, przyjmujący rolę Memory-Sellera, czyli handlarza wspomnieniami.

Trzecie, a zarazem ostatnie, widowisko przygotowane przez Janáček Philharmonic Ostrava odbędzie się 14 stycznia 2024 roku. Bilety na koncert znajdują się na stronie: https://cavatinahall.pl/events/janacek-philharmonic-ostrava/.

Aktualności

Poeta fortepianu, czyli Jarred Dunn

Mistrz, wirtuoz, poeta – kanadyjski pianista zachwyca swoją grą krytyków na całym świecie. Jako główną inspirację upodobał sobie...