Sześciu wirtuozów jazzu na jednej scenie! Napiórkowski, Miśkiewicz, Pierończyk, Tokaj, Kubiszyn i Dobrowolski – to szóstka jazzmanów, którzy znani są z działalności artystycznej w różnorakich formacjach. Tym razem wystąpią razem, by wspólnie improwizować. Czego możemy spodziewać się po ich występie?

Fusion, smooth i jazz – kilka gatunków, jeden koncert

Choć oficjalną historię jazzu wyznacza się na przełom XIX i XX wieku, gatunek ten ma wielowątkową i skomplikowaną tradycję. Obecnie można wymienić kilkadziesiąt stylów dzielonych na główne takie jak: cool, soul jazz, groove, big band jazz, swing, bop. Wchodząc głębiej w szczegóły da się jeszcze wyróżnić tak charakterystyczne brzmienia jak np. Gypsy jazz, third stream, ragtime, Bossa Nova, Dixieland, modal jazz czy western swing.

Fusion i smooth jazz to gatunki, zakres których reprezentują muzycy Marek Napiórkowski SEXTET. Wersja fusion lubi romansować z rockowymi inspiracjami, dzięki czemu w tej opcji jazzu możemy usłyszeć skrzypce, gitary basowe oraz instrumenty klawiszowe. Z kolei smooth jazz skupia się na mariażu z muzyką R&B. Jak połączyć rockowe brzmienia z rytmicznymi bitami rhytm and blues? Polscy jazzmani pokażą, że jest to możliwe!

Marek Napiórkowski – utytułowany gitarzysta jazzowy

Marek Napiórkowski to jeden z instrumentalistów, którego passa od kilkunastu lat trwa nieprzerwanie. Od 2005 roku zbiera niemal za każdy album nominację do Fryderyków, niejednokrotnie zdobywając statuetkę. Ponadto w plebiscycie Jazz TOP – Plebiscyt Jazz Forum regularnie zdobywa tytuł Gitarzysta Roku. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Muzyczny w Bydgoszczy), gdzie obecnie wykłada oraz zdobył tytuł profesora.

Kunszt jego brzmień gitarowych doceniają również topowi polscy wokaliści i polskie wokalistki. Tworzył m.in. dla takich osobowości jak: Anna Dąbrowska, Anna Maria Jopek, Ania Szarmach, Monika Brodka, Dawid Podsiadło, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Justyna Steczkowska, Katarzyna Groniec, Krystyna Prońko, Krzysztof Kiljański, Natalia Kukulska, Wojciech Gąsowski czy Wojciech Młynarski. Oprócz ogromnego wkładu w polski rynek muzyczny, komponuje sporo pod własnym szyldem. Spośród dyskografii solowej warto wyróżnić takie albumy jak:

 • NAP z 2005 roku,
 • Wolno z 2007 roku,
 • UP! Z 2013 roku,
 • Celluloid z 2015 roku,
 • Marek Napiórkowski Sextet – Trójka Live z 2016 roku,
 • WAW-NYC z 2017 roku,
 • Szukaj w snach z 2018 roku,
 • Hipokamp z 2019 roku,
 • Nocna cisza z 2020 roku,
 • Bejbis z 2022 roku,
 • String Theory z 2022 roku.

Marek Napiórkowski SEXTET, czyli szóstka uznanych polskich jazzmanów

Pomysłodawcą i osobą spajającą cały sekstet jest Marek Napiórkowski. Jednak kogo jeszcze artysta zaprosił do projektu? Kto tworzy formację? Są to:

 • Henryk Miśkiewicz – kompozytor, saksofonista i klarnecista. Tworzył tak legendarne projekty jak: Young Jazz Band, Sun Ship, Jazz Cariers, Big Band „Stodoła”, Henryk Miśkiewicz Quartet oraz Ptaszyn Wróblewski Sextet. Wielokrotny nominowany i laureat Fryderyków.
 • Adam Pierończyk – saksofonista tenorowy i altowy. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych. Również wielokrotny nominowany i zdobywca Fryderyków.
 • Michał Tokaj – pianista. Tworzy kwintet z Jaromírem Honzákiem. Współpracował z Agą Zaryan, Ewą Bem i Bennie’m Maupinem. Kilkukrotnie aureat i nominowany do Fryderyków.
 • Robert Kubiszyn – basista jazzowy, kontrabasista i producent. Koncertował z Grzegorzem Turnauem, Anną Marią Jopek oraz formacją Krzysztofa Cugowskiego
 • Paweł Dobrowolski – perkusista współpracujący z wieloma projektami muzycznymi takimi jak: Karimski Club, SBB, Laboratorium oraz wieloma gwiazdami na światowym poziomie.

W formacji Marek Napiórkowski SEXTET ekipa wydała dwa albumy. Pierwszy, UP! z 2013 roku zawierał dziewięć kompozycji. Dwudniowa sesja zaowocowała nie tylko nagraniem krążka, lecz także nominacją do nagrody Fryderyków w kategorii jazzowy album roku. Z kolei zapis koncertu, składającego się z sześciu utworów, w studiu Trójki – Program Trzeci Polskiego Radia zatytułowany Marek Napiórkowski Sextet – Trójka Live zdobył nominację w tej samej kategorii w 2017 roku.

O tym, jaka panuje między jazzmanami fuzja energii, przekonamy się już 11 stycznia. Bilety na wydarzenie dostępne są na: https://cavatinahall.pl/wydarzenia/marek-napiorkowski-sextet.

Aktualności