Pergolesi, Vivaldi i Händel podczas jednego koncertu? Taką kulinarną mieszanką ugoszczą nas już pod koniec lutego Jakub Józef Orliński, Aphrodite Patoulidou oraz Il Giardino d’Amore. Co jeszcze przygotują dla nas artyści?

Jakub Józef Orliński – operowy fenomen w mainstreamie

Człowiek, który spowodował przebicie muzyki operowej i klasycznej do mainstreamu. Nie bez powodu amerykańskie media, w tym „New Yorker” nazwały go „Justinem Timberlakiem opery”. Z kolei „The Telegraph” uznał go za jeden z najbardziej czarujących artystów operowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Jakub Józef Orliński występował w wielu kampaniach reklamowych w roli modela, akrobaty i… tancerza break dance’u.

Artystyczne dziedzictwo spowodowało, że Jakub Józef Orliński od dziecka interesował się sztuką. Już jako dziecko należał do chóru Gregorianum, gdzie zainteresował się muzyką renesansową. Jego dziadkowie byli architektami, a rodzice grafikami, toteż wybór liceum plastycznego był naturalny. Jednak etap studencki już skierował w stronę muzyki. Pod okiem Anny Radziejewskiej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie rozkwitł jako tenor. Edukację tę kontynuował u Ediith Wiens w Juilliard School w Nowym Jorku.

Jakub Józef Orliński – operowy fenomen w mainstreamie

Jakub Józef Orliński – dyskografia, współprace i nagrody

Po amerykańskiej części nauki zdecydował się zadebiutować. Od 2018 roku wydał kilka płyt oraz udzielił się gościnnie na albumach innych artystów. Jakie to tytuły?

 • Anima Sacra – debiutancki album z 2018 roku z XVIII-wiecznymi ariami religijnymi barokowych pieśni niemieckich i włoskich;
 • Enemies In Love – z 2018 roku wraz z Natalią Kawałek;
 • Facce d’amore – z 2019 roku poświęcony utworom miłosnym na przestrzeni wieków;
 • La Lyra D’Orpheo – z 2019 roku z Christiną Pluhar;
 • Agrippina – z 2020 roku wraz z Il Pomo d’Oro, Maxim Emelyanychev;
 • Anima æterna – z 2021 roku to zapis twórczości sakralnej artystów z XVIII wieku;
 • Adela – z 2021 roku wraz z Aleksandrem Dębiczem oraz Łukaszem Kuropaczewskim;
 • Pieśni współczesne – z 2021 roku wraz z Miousem i Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk;
 • Vivaldi, Stabat Mater – z 2022 roku wraz z Capellą Cracoviensis i Janem Tomaszem Adamusem;
 • Farewells – z 2022 roku, czyli polska liryka wokalna największych kompozytorów;
 • Beyond – z 2023 roku wraz z z Il Pomo d’Oro.

Oprócz wspomnianych dzieł fonograficznych, Jakub Józef Orliński występował na wielu scenach. Można było go usłyszeć m.in. w Mesjaszu Georga Fridericha Händla w Filharmonii Poznańskiejjako Ruggiero w Alcinie w niemieckim Aachen Theater, jako Narciso w Agrippinie w warszawskim Teatrze Stanisławowskim, w Euridice w Metropolitan Opera oraz w spektaklu baletowym Othello w Oper Leipzig. Śpiewał także na scenach całego świata, takich jak: Disney Hall w Los Angeles, nowojorskiej Carnegie Hall, paryskim Théâtre Champs Élysées, londyńskim The Barbican Centre, Theater an der Wien.

Jakub Józef Orliński, pomimo dość młodego wieku, jest utytułowanym artystą. Już jako dwudziestojednolatek zgarnął I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Žilinie oraz nagrodę specjalną na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim. W 2019 roku zdobył dwie międzynarodowe statuetki – Opus Klassik i Classical Music Awards w kategorii Young Artist of the Year. Polska kultura również docenia śpiewaka – przyznano mu nagrodę O!Lśnienie, Koryfeusza Muzyki Polskiej oraz Paszport Polityki.

Il Giardino d'Amore – włoski ogród miłości

Il Giardino d’Amore – włoski ogród miłości

Współpraca Orlińskiego z Il Giardino d’Amore trwa już kilka lat. Założona w 2012 roku orkiestra zawdzięcza swoje istnienie dyrygentowi Stefanowi Plewniakowi. Przez ponad dekadę działalności ogród miłości – bo tak brzmi polskie tłumaczenie włoskiej nazwy zespołu – występował na wielu światowych scenach. Z okazji obchodów dziesięciolecia Il Giardino d’Amore wraz z Orlińskim odbyli tournée po Europie z programem Eroe – dialogues. Tym razem na scenie Cavatina Hall zaproponują zupełnie inny repertuar.

Aphrodite Patoulidou – wybitna grecka sopranistka

Do kolaboracji Il Giardino d’Amore oraz Orliński zaprosili jeszcze jedną postać. Aphrodite Patoulidou to grecka sopranistka, która prowadzi swoją karierę dwutorowo – jako wokalistka metalowej kapeli Igorrr oraz śpiewaczka operowa. Edukowała się muzycznie na kilku uczelniach: University of Macedonia w Tesalonikach, The Royal Conservatory w Brukseli oraz University of Arts w Berlinie. Jako sopranistka gościła na najbardziej prestiżowych scenach i salach koncertowych świata, takich jak: Teatro Real Madrid, Greek National Opera, Staatsoper Berlin, Concertgebouw Amsterdam, Gothenburg Konserthuset czy Berliner Philharmonic.

Amor Sacro / Amor Profano

Amor Sacro / Amor Profano

Zarówno Orliński, jak i Patoulidou bawią się konwencją, przełamują schematy i udowadniają, że muzyka operowa nie musi być nudna. W programie, który zaprezentują w Cavatina Hall, zabrzmią kompozycje Giovanniego Battisty Pergolesiego, Antonia Vivaldiego i Georga Friedricha Händla. Jakub Józef Orlinski, Aphrodite Patoulidou oraz Il Giardino d’Amore zagrają dwukrotnie w Cavatina Hall. Pierwszy koncert odbędzie się 27 lutego, drugi – 29 lutego. Bilety dostępne są na: https://cavatinahall.pl/events/jakub-jozef-orlinski-aphrodite-patoulidou-il-giardino-damore-2/.

Aktualności

Poeta fortepianu, czyli Jarred Dunn

Mistrz, wirtuoz, poeta – kanadyjski pianista zachwyca swoją grą krytyków na całym świecie. Jako główną inspirację upodobał sobie...