21 września czeska orkiestra gościła po raz pierwszy w ramach zaplanowanego cyklu. Po utworach Brahmsa, Liszta i Beethovena przyszedł czas na Mendellsohna, Czajkowskiego i Szostakowicza. Tym razem, już 10 listopada, zapoznamy się z muzyką kolejnych światowych wirtuozów. Janáček Philharmonic Ostrava ponownie zaprosiła do współpracy wybitnego gościa. Kto to będzie tym razem?

Janáček Philharmonic Ostrava – czeska orkiestra ponownie w Cavatina Hall

Powstała w 1929 roku orkiestra jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Intensywnie koncertują na całym świecie, zapraszają do kolaboracji kolejne światowe sławy muzyki klasycznej i nagrywają albumy. Tych ostatnich mają niemało. Wśród dyskografii znajdują się takie tytuły jak:

 • Bartók: Piano Concerto No. 3 – Ravel: Piano Concerto in G Major z 2009 roku, z Klárą Würtz i Theodorem Kucharem;
 • Prokofiev: Piano Concertos Nos. 1 & 2 z 2016 roku z Anną Shelest i Nielsem Muusem;
 • Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3, Corelli Variations & Piano Sonata No. 2 z 2018 roku, z Michaelem Korstickiem i Dmitrym Lissem;
 • Ambrose King Plays Oboe Concertos by Mozart, Goossens, Vaughan Williams and Martinů z 2019 roku;
 • Ballet Music: Panoria / Monologue z 2020 roku, z Theodoem Kerkezosem i Alkisem Baltasem;
 • Sentinels z 2020 roku, z Timothym Kramerem i Jiřím Petrdlíkiem;
 • Wagner: Tristan Und Isolde z 2020 roku, z Robertem Reimerem, Royem Corneliusem Smithem oraz Juyeon Song;
 • Foerster: Symphony No. 1 – Festive Overture z 2022 roku, pod batutą Marka Štileca;
 • Järvlepp: Three Stories by Hans Christian Andersen & Other Pieces for Children z 2022 roku, z Stanislavem Vavřínkiem i Janem Järvleppem;
 • Sublimitas z 2023 roku, z Michaelem G. Cunninghamem oraz Jiřím Petrdlíkiem.

Dotychczas udało im się zgrać z takimi artystami jak: francuski wiolonczelista Gautier Capuçon, gruzińska skrzypaczka Lisa Batiashvili, łotewska śpiewaczka operowa posługująca się mezzosopranem Elīna Garanča czy francuski pianista Jean-Efflam Bavouzet. Tym razem dyrygować będzie Alpesh Chaunen pochodzący z Wielkiej Brytanii. Z kolei na gościa koncertu wybrany został Johannes Moser. Co wiadomo na temat kariery muzyka?

Johannes Moser – kim jest artysta?

Wywodzący się z Monachium wiolonczelista rozpoczął edukację muzyczną na tym instrumencie już w wieku ośmiu lat. Kształcił się pod okiem litewskiego wiolonczelisty Davida Geringasa. Swoją muzyką zachwycał od początku, czego efektem był szereg nagród, m.in. główna nagroda podczas Konkursu im. Czajkowskiego w 2002 roku. Jest także promotorem muzyki klasycznej wśród najmłodszych – projektował dla nich specjalne trasy koncertowe, przygotowywał spektakle i nagrywał albumy.

Na scenie spotykał się z wieloma genialnymi muzykami i orkiestrami, takimi jak: London Symphony, Munich Chamber Orchestra, Vancouver Symphony, Chicago Symphony, Bayerische Rundfunk Orchestra czy BBC National Orchestra of Wales. Nagrał kilkanaście albumów, w tym: trzy części kompozycji Brahmsa – Brahms and his Contemporaries, Cello Sonatas, Cello Konzerte, Russian Sonatas z Andreiem Korobeiniko.

Janáček Philharmonic Ostrava – co jeszcze czeka nas podczas koncertu w 2024 roku?

Możliwość zakupu biletów oraz więcej szczegółów na temat drugiej odsłony cyklu koncertów Janáček Philharmonic Ostrava można znaleźć na: https://cavatinahall.pl/wydarzenia/janacek-philharmonic-ostrava-moser-gra-szostakowicza/Na trzecim i ostatnim występie Janáček Philharmonic Ostrava zaplanowane jest pojawienie się kilku wspaniałych gości. Oprócz Vasilly’ego Sinaisky’ego, który będzie zarządzał batutą, pojawią się fenomenalne głosy, a będą to:

 • Kateřina Kněžíkova – śpiewaczka operowa, operująca sopranem, która zagra rolę Julietty;
 • Richard Samek – śpiewak operowy, posiadający głos tenora, który wcieli się w rolę Michela;
 • Jiří Hájek – śpiewak operowy, posługujący się bas-barytonem, który odegra postać Memory-Sellera.

14 stycznia 2024 roku orkiestra przybliży nam najwybitniejsze dzieła kompozytorów czeskich. Będą to m.in. Uwertura opery Sprzedana narzeczona autorstwa Bedřicha Smetany, arie z opery Bihuslava Martinu pod tytułem Juliette oraz IX Symfonia e-moll op. 95 Antonína Dvořáka zatytułowana Z nowego świata. Bilety na tę część widowiska dostępne są na: https://cavatinahall.pl/wydarzenia/janacek-philharmonic-ostrava-symfonia-nowego-swiata/.

Aktualności