Historia polskiego rocka na jednym koncercie? Tak! Już 26 listopada na scenie Cavatina Hall pojawi się Tomek Lipiński. Wraz z zaproszonymi artystami w muzyczny sposób opowie o czterdziestoleciu swojej pracy artystycznej, przeniesie nas w podróż przez dekady, a także pokaże, jak tworzyć międzypokoleniowe i międzygatunkowe porozumienie. Zapraszamy!

Niepokorny artysta, czyli Tomek Lipiński

Urodził się w 1955 roku w Warszawie. Jego ojcem jest Eryk Lipiński – znany karykaturzysta, rysownik i satyryk. Artystyczną działalność rodziny kontynuuje również przyrodnia siostra Lipińskiego, Zuzanna, która poszła w ślady ojca i tworzy grafiki. Nie lubił sztywnych zasad, zawsze pociągała go muzyka, co przejawiał już w szkolnych buntach. Rozpoczęte studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przerwał, aby poświęcić się swojej największej pasji, która z czasem zamieniła się w pracę.

Na przestrzeni dekad oprócz muzyki spełniał się na wielu artystycznych polach. Pisał felietony dla magazynu „Teraz Rock”. Pracował na stanowisku dyrektora marketingu wytwórni muzycznej BMG Poland. Piastował funkcję redaktora naczelnego „Aktivista”. Pisał muzykę do takich filmów jak: Reich, Tramwajada, Słodko gorzki czy Bezsenność. Występował jako aktor w kilku tytułach: Segment ’76, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową oraz Światło odbite. Prowadził audycje w Radiu Roxy i Radiu Gdańsk. Za całokształt pracy artystycznej otrzymał w 2011 roku odznaczenie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku opublikował książkę w formie wywiadu-rzeki z Piotrem Bratkowskim pod tytułem Dziwny, dziwny, dziwny.

Tomek Lipiński – czterdziestolecie pracy artystycznej

Jako jeden z niewielu polskich rockowych artystów może pochwalić się tak długą działalnością artystyczną. W 1978 roku dał debiutancki koncert, który rozpoczął jego długą i pełną sukcesów drogę muzyczną. Działał w kilku kapelach: Brygada Kryzys, Tilt, Fotoness, Izrael. Od 2014 roku komponuje, wydaje i koncertuje z zespołem pod szyldem Tomek Lipiński. Z wymienionymi kapelami działał w różnych latach. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt, m.in.:

  • z Brygadą Kryzys – Brygada Kryzys z 1982 roku oraz Cosmopolis z 1992 roku;
  • z Tiltem – Tilt z 1988 roku, Czad Kommando Tilt z 1990 roku, Rzeka miłości, koncert w Buffo ’96 z 1996 roku oraz Emocjonalny terror z 2002 roku;
  • z Izreaelem – Biada, biada, biada z 1985 roku;
  • z Fotoness – When I Die z 1988 roku;
  • solowe albumy: Nie pytaj mnie z 199 roku, Złota kolekcja: Mówię Ci, że… z 2014 roku oraz To, czego pragniesz z 2015 roku.

Jeszcze będzie przepięknie tour – jubileusz artystyczny Tomka Lipińskiego

Podczas jubileuszowej trasy, która jest jednocześnie uhonorowaniem czterdziestu lat na scenie Tomka Lipińskiego, muzyk chce także oddać hołd Robertowi Brylewskiemu – zmarłemu w 2018 roku wokaliście i koledze z zespołu Brygada Kryzys. Oprócz najbardziej znanych przebojów pochodzących z repertuaru wszystkich formacji, w których udzielał się Lipiński, na scenie pojawią się niepowtarzalni goście. Kogo będziemy mogli posłuchać 26 listopada w Cavatina Hall?

  • Muniek – Zygmunt Staszczyk znany jest z bycia frontmanem zespołu T.Love. Poza tą formacją tworzy w kapelach Szwagierkolaska oraz Muniek i Przyjaciele, a także wydaje solowe płyty.
  • Czesław Mozil – polsko-duński artysta swoją skromnością, humorem i pracowitością zachwycił polską publiczność piętnaście lat temu. Nagrał sześć krążków, koncertował w całej Europie, prowadził audycje radiowe, jurorował w talent show, a nawet założył dwie marki odzieżowe dla najmłodszych.
  • Pelson – Tomasz Władysław Szczepanek przez kilkanaście lat twórczości w składzie Molesta Ewenement w 2017 roku ogłosił, że zawiesza działalność. Jednak dla Tomka Lipińskiego złamie swoje postanowienie i zagra gościnnie.
  • Vienio – Piotr Więcławski tworzy muzykę hip-hopową od 1995 roku. Podczas niemal trzydziestu lat na rynku tworzył zespół Molesta Ewenement, nagrywał solowo oraz udzielał się w zespole Maleo Reaggae Rockers.

Bilety na koncert dostępne są na: https://cavatinahall.pl/wydarzenia/tomek-lipinski-goscie/.

Aktualności