Uwielbiany przez miliony Polaków i Polek, jego głos rozpoznają już najmłodsi widzowie. Tym razem zaprasza w śpiewającą i nostalgiczną podróż po wielkich pieśniach polskich i światowych bardów. Co zaproponuje w swoim recitalu artysta? Jak pracuje z głosem? Przekonamy się już 4 marca!

Zbigniew Zamachowski – emploi nie tylko aktorskie

Debiutował na wielkim ekranie filmem Wielka majówka z 1981 rokuRolą tą przetarł sobie szlaki w polskiej kinematografii. Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi ukończył dopiero cztery lata później, toteż jego uczestnictwo w obrazie Krzysztofa Rogulskiego jeszcze na etapie życia studenckiego pokazuje, jak wybitnym aktorem jest. Doceniła to także kapituła nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, którą otrzymał w 1989 roku, a więc na początku oficjalnej kariery.

Przez czterdzieści lat działalności artystycznej wyróżniano go wielokrotnie. Jednym z największych wyróżnień w polskiej branży filmowej jest Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego – Zamachowskiemu przyznano ją aż pięć razy! Kolejną relewantną statuetką są Polskie Orly przyznawane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – tę nagrodę zdobył dwa razy.

Muzyczne kooperacje Zbigniewa Zamachowskiego

O tym, że Zamachowski świetnie pracuje głosem, wskazuje także fakt jego wielkiego wkładu w polski dubbing. To jego głosem mówią ikoniczne postaci z animacji jak Shrek, Garfield czy Stuart Malutki. Od lat nosi miano przyjaciela Festiwalu Piosenki Zaczarowanej w Krakowie, której pomysłodawczynią jest Anna Dymna. Samo wydarzenie polega na scenicznej współpracy między osobami z niepełnosprawnościami a znanymi artystami. Sprawdzał się również jako juror wokalny w programie Bitwa na głosy. Pojawił się również na albumach innych artystów. Były to m.in. takie płyty jak:

  • Satysfakcja grupy Na Górze z 2003 roku;
  • Świat wg Nohavicy – kompilacja różnych artystówz 2008 roku;
  • Do zobaczenia Grzegorza Turnaua z 2010 roku;
  • Niedziela na głównym. Piosenki Wojciecha Młynarskiego – kompilacja różnych artystów z 2010 roku;
  • Jerzy Satanowski. Antologia – kompilacja różnych artystów z 2015 roku;
  • W zielonozłotym Singapurze – kompilacja różnych artystów z 2015 roku;
  • Wojciech Młynarski zaśpiewany. Dobre piosenki – kompilacja różnych artystówz 2015 roku;
  • Nie było lata Wojciecha Majewskiego z 2017 roku;
  • Ateneum gra Młynarskiego – kompilacja różnych artystówz 2019 roku;
  • Strofy pamięci – kompilacja różnych artystów z 2021 roku.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego, czyli Kobiety jak te kwiaty

Jak już wspomniano, Zbigniew Zamachowski to człowiek wielu talentów. Oprócz aktorskiego posiada jeszcze wokalny. Choć ma wielkie predyspozycje do piosenki kabaretowej, co już udowodnił we współpracy z Grupą MoCarta, do swojego programu wybrał nieco spokojniejsze utwory. Oczywiście znajdzie się w nim również najpopularniejsza kompozycja stworzona właśnie we współpracy z kabaretem, czyli Kobiety jak te kwiaty, od którego to utworu tytuł zapożyczył do nazwy recitaluAutorem tej pieśni jest Piotr Bukartyk, a sama utwór ukazał się na jego solowym albumie Z czwartku na piątek z 2010 roku.

Ponadto recital Zamachowskiego to podróż po twórczości polskich i światowych bardów. Zabrzmią więc takie klasyczne nazwiska takie jak: Agnieszka Osiecka, Jaromir Nohavica, Bułat Okudżawa, lecz także światowe gwiazdy np. utwór Stinga. Ponadto możemy liczyć na zaskoczenia – kto piękniej niż Zamachowski wyśpiewa ikoniczną pieśń Jeremiego Przybory, jaką jest Bo we mnie jest seks? Kalina Jędrusik pozazdrości na pewno!

Roman Hudaszek – uwielbiany kierownik muzyczny

Aby recital Zbigniewa Zamachowskiego był wydarzeniem pełnym emocji, na scenie towarzyszyć będzie mu pianino. Stanowisko jego opiekuna na czas koncertu pełnić będzie Roman Hudaszek. Aranżer, pianista, kabareciarz – tak w skrócie można przedstawić muzyka. Od lat 70. XX wieku występuje w telewizji jako kierownik muzyczny wielu programów telewizyjnych. Podczas niemal pięćdziesięcioletniej kariery Roman Hudaszek współpracował z wieloma wybitnymi polskimi działaczami kultury – byli to m.in. Zbigniew Wodecki, Bogusław Mec, Jonasz Kofta, Jacek Cygan, Irena Jarocka, Wojciech Malajkat.

Najbardziej rozpoznawalny Roman Hudaszek jest jednak dzięki swojej pracy artystycznej ze sceną kabaretową. W takich też okolicznościach poznał się ze Zbigniewem Zamachowskim. Od 2011 roku sprawuje funkcję kierownika muzycznego w jego programie. O tym, jak wspaniale panowie uzupełniają się na scenie dowiemy się już 4 marca. Bilety dostępne są na: https://cavatinahall.pl/events/zbyszek-zamachowski-recital-kobiety-jak-kwiaty/.

Aktualności

Poeta fortepianu, czyli Jarred Dunn

Mistrz, wirtuoz, poeta – kanadyjski pianista zachwyca swoją grą krytyków na całym świecie. Jako główną inspirację upodobał sobie...