Najpiękniejsze ballady krakowskiej Piwnicy pod Baranami wyśpiewywała przez lata Ewa Demarczyk. Kontynuacji tego dziedzictwa podjął się kilkanaście lat temu Janusz Radek. Tym razem do projektu zaprosił wokalistki obdarzone charyzmatycznymi głosami. Jak Katarzyna Groniec i Maja Kleszcz zabrzmią w tym repertuarze? Przekonamy się już 7 marca.

Ewa Demarczyk w twórczości Piwnicy pod Baranami

26 maja 1956 roku to oficjalna data założenia Piwnicy pod Baranami. W tym krakowskim kabarecie literackim swoje pierwsze kroki stawiało wielu wybitnych polskich artystów i artystek. Pod przewodnictwem Piotr Skrzyneckiego podziemia ówczesnego Domu Kultury stały się miejscem artystycznych spotkań studentów krakowskich uczelni. Koncertowali tam m.in. Stanisław Radwan, Beata Rybotycka, Alosza Awdiejew, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Zbigniew Preisner czy Tomasz Stańko. Jedną z osób, dzięki której Piwnica stała się słynna na cały kraj, była Ewa Demarczyk. Jej głos, charyzma i wdzięk spowodowały, że Krakowem zainteresowali się kolejni artyści, pojawiały się nowe wydarzenia i ściągały sporą publiczność.

W 2004 roku zakochany w dziedzictwie artystycznym krakowskiej Piwnicy Janusz Radek wydał album hołdujący ich twórczość. Serwus Madonna to zapis spektaklu muzycznego, którego pierwotna nazwa brzmiała Ja wódkę za wódką. Sam wokalista miał wątpliwości co do tytułu projektu, stąd też zmienił go w Serwus Madonna. Podczas 15 kompozycji poznajemy teksty Galla Anonima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wiesława Dymnego czy Skaldów, a wszystko to pięknym głosem Janusza Radka.

Zanim jednak Janusz Radek nagrał tę płytę, w 1999 roku pojawił się spektakl Niebo złote Ci otworzę. Główną bohaterką jest poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego upamiętniająca miłość poety do jego żony Basi. Erotyki przeplatane z wojenną rzeczywistością przedstawiają skomplikowane relacje, w jakich sami bohaterowie muszą funkcjonować. Widowisko słowno-muzyczne wyreżyserowała Natalia Koryncka-Gruz, a w głównych rolach zagrali: Ewa Demarczyk, Magdalena Cielecka, Michał Żebrowski oraz Konrad Mastyło. Pięć lat później piosenki z musicalu Janusz Radek odtworzył na scenie telewizyjnej, a następnie nagrał wspomniany album.

Janusz Radek – bard polskiej piosenki

Janusz Radek studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Choć nigdy nie uczęszczał na zajęcia wokalne, jego głos posiada aż cztery oktawy. Pierwsze kroki muzyczne skierował w stronę liryki – komponował wtedy do poezji Leopolda Staffa czy Bolesława Leśmiana. Próbował swoich sił w kabarecie Zielone Szkiełko, a następnie w kapelach rockowych takich jak: Gównoprawda, Moonwalker, Obcy, Jutro oraz Zanderhaus. Już w 1990 roku otrzymał nagrodę Liry Orfeusza za wykonanie poezji śpiewanej XVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Po latach wrócił do lirycznej formy kompozycji.

To wielokrotnie nominowany i nagradzany oraz chętnie zapraszany przez programy telewizyjne do kolejnych wykonań innych artystów wokalista. To jego głos możemy rozpoznać w openingu serii Pokémon. Przez lata współpracował w różnych projektach z Piotrem Rubikiem, np. przy oratoriach Tryptyku Świętokrzyskiego. W 2004 roku startował w kwalifikacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizyjnej, gdzie objął piątą lokatę w krajowych eliminacjach. Podczas trzydziestoletniej kariery wydał kilkanaście albumów, takich jak:

  • Królowa nocy z 2004 roku, ten debiutancki album otrzymał status złotej płyty;
  • Serwus Madonna z 2004 roku;
  • Dziękuję za tę miłość z 2007 roku, również ten krążek doczekał się statusu złotej płyty;
  • Dziwny ten świat opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej z 2009 roku, złota płyta także osiągnięta i za ten album;
  • Gdzieś-po-między z 2010 roku,
  • Dom za miastem z 2011 roku;
  • Z ust do ust z 2012 roku;
  • Popołudniowe przejażdżki z 2015 roku,
  • Poświatowska/Radek – Kim Ty jesteś dla mnie z 2017 roku.

Katarzyna Groniec & Maja Kleszcz – dwa pokolenia kobiet w hołdzie Demarczyk

Do nowej odsłony projektu uwieczniającego wspaniałe kompozycje Ewy Demarczyk i tekściarzy Piwnicy pod Baranami, Janusz Radek zaprosił dwie wyjątkowe wokalistki. Wraz z muzykiem na scenie pojawią się więc Katarzyna Groniec i Maja Kleszcz. Tę pierwszą większość publiczności kojarzy z kultowej roli Anki w musicalu Metro Teatru Buffo. Na przestrzeni lat wystąpiła w wielu musicalach, nagrała kilkanaście albumów oraz współpracowała z wieloma ciekawymi artystami.

Z kolei Maja Kleszcz była wieloletnią wokalistką Kapeli ze Wsi Warszawa, z którym to zespołem zdobyła sporo narodowych nagród. Po opuszczeniu Kapeli skupiła się na produkcji muzyki jako incarNations, również ścieżek dźwiękowych do spektakli teatralnych oraz filmów. Pod własnym nazwiskiem wydała kilka albumów w hołdzie takim muzykom jak: Agnieszka Osiecka, Ewa Demarczyk, Bogdan Loebel z Breakoutu. 7 marca na scenie Cavatina Hall te trzy oryginalne głosy skupią się na wyśpiewaniu najpiękniejszych piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk. Bilety dostępne są na: https://cavatinahall.pl/events/janusz-radek/.

Aktualności

Poeta fortepianu, czyli Jarred Dunn

Mistrz, wirtuoz, poeta – kanadyjski pianista zachwyca swoją grą krytyków na całym świecie. Jako główną inspirację upodobał sobie...