Listopadowy koncert Tommy’ego Emmanuela to nie tylko jednostkowe wydarzenie, lecz także zapowiedź przyszłorocznego fenomenu na skalę światową! Cavatina Hall po raz pierwszy – i mamy nadzieję, nie ostatni – organizuje Cavatina Guitar Festival, podczas którego najlepsi gitarzyści z całego globu dadzą koncerty właśnie w Bielsku-Białej.

Cavatina Guitar Festival – co to za wydarzenie?

Cavatina Hall od pierwszych dni funkcjonowania zaskakuje swoją ofertą kulturalną. Jako jedyna prywatna sala koncertowa z tak doskonałymi warunkami technicznymi, akustycznymi i kulturalnymi rozgrzewa bielską publikę. Dotychczas na scenie Cavatina Hall odbyły się koncerty światowych gwiazd takich jak: Meruert Karmenova, Lizz Wright, Stace Kent, Youssou N’Dour, Leonora Armellini oraz Jesse Cook. Po sukcesach koncertów z 2022 i 2023 roku twórcy tego fenomenalnego miejsca postanowili pójść o krok dalej, organizują autorski festiwal.

Pierwsza edycja Cavatina Guitar Festival zaplanowana jest na maj 2024 roku. Podczas 5 koncertowych dni w Bielsku-Białej pojawią się najciekawsze i najważniejsze osoby zajmujące się muzyką gitarową. Obecnie zapowiedzianych jest ponad 50 artystów. Kogo więc będziemy mogli usłyszeć? Będą to takie artystki, muzycy i formacje jak:

  • Biréli Lagrène & Sylvain Luc,
  • Joscho Stephan Trio,
  • Marek Piaseczny,
  • Marcin Patrzałek,
  • Kasia Smolarek,
  • European Guitar Quartet,
  • Yamandu Costa feat. Martin Sued,
  • Mateusz Ławniczak.

Między 15 a 18 maja 2024 roku oprócz wspomnianych koncertów Cavatina Hall zamieni się w Miasteczko Festiwalowe. Na terenie obiektu powstanie specjalnie zaprojektowane Gitarowe Miasteczko, w którym będzie można naprawić gitary, zakupić akcesoria do sprzętu muzycznego czy obejrzeć najciekawsze gitarowe eksponaty. Ponadto fani wyjątkowych dźwięków będą mogli spotkać się na żywo z wszystkimi twórcami na panelach dyskusyjnych czy warsztatach muzycznych.

Tommy Emmanuel – australijski gitarzysta

Dobiegający siedemdziesiątych urodzin Tommy Emmanuel nadal jest totalną petardą na scenie. Urodził się w australijskim miasteczku Muswellbrook. Choć nigdy nie pobierał żadnych nauk muzycznych na gitarze, jest jednym z topowych gitarzystów. Po raz pierwszy zafascynował się nią już jako czterolatek. Tak zakochał się w twórczości amerykańskiego gitarzysty country Cheta Atkinsa, że postanowił sam nauczyć się grać jak swój idol. Twórczość Tommy’ego Emmanuela opiera się na grze ze słuchu, ponieważ – jak sam twierdzi – nadal nie zna nut. Podczas nadchodzącego show muzyk zaprezentuje ulubione przez siebie techniki gitarowe, jakimi są: fingerstyle, slapping oraz travis picking.

13 listopada w Cavatina Hall Tommy Emmanuel pojawi się na scenie w Cavatina Hall. Jak już wspomniano wyżej, koncert ten będzie nie tylko dowodem na wybitne umiejętności gitarzysty, lecz także zapowiedzią Cavatina Guitar Festival. Podczas ponad godzinnego występu muzyk po raz kolejny udowodni, że nadany mu przez samego wirtuoza Cheta Atkinsa tytuł Certified Guitar Player nie jest przypadkowy. Porozumienie między Tommym Emmanuelem a jego mistrzem, czyli Chetem Atkinsem było tak wielkie, że panowie nagrali nawet wspólny album!

Cavatina Hall – repertuar na sezon 2023/2024

Mimo że koniec roku coraz bliżej, Cavatina Hall nie zwalnia tempa. Wśród koncertów przewidzianych na zimowy sezon pojawią się wydarzenia z takimi artystami i artystkami jak: Tony Momrelle, Tomek Lipiński wraz z gośćmi, Piotr Cugowski w duecie z Małgorzatą Ostrowską, Varius Manx z wokalistką Katarzyną Stankiewicz, Another Pink Floyd, Andrzej Piaseczny w kolędowym repertuarze, Richard Bona, Renata Przemyk w kolaboracji z Dagadaną oraz walentynkowy Myslovitz. Do zobaczenia!

Aktualności